W Nepalu odbył się Festiwal Gadhimai – największa na świecie masowa rzeź zwierząt

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dziesiątki tysięcy Hindusów wzięło udział w masowej rzezi zwierząt, znanej jako Festiwal Gadhimai. Tysiące zwierząt zostało rytualnie zabitych, aby zadowolić boginię mocy Gadhimai, która w zamian ma przynieść szczęście i pomyślność.

 

Dwudniowy festiwal rozpoczął się 3 grudnia w świątyni w mieście Bariyarpur w południowym Nepalu. Hindusi masowo zjechali się w to miejsce wraz ze zwierzętami, które chcieli złożyć w ofierze. Sprowadzono tam między innymi bawoły, kozy, kury, gołębie i szczury.

 

Hindusi wierzą, że zabijanie zwierząt podczas tego festiwalu zapewni im błogosławieństwo ze strony bogini Gadhimai. Jednak nie zgadzają się z tym obrońcy praw zwierząt, którzy od lat walczą, aby rząd wprowadził kategoryczny zakaz dla tych rytuałów.

 

Festiwal Gadhimai odbywa się co pięć lat. W 2014 roku, w ciągu dwóch dni zabito około 200 tysięcy zwierząt. Od tego czasu, przeciwnicy tego rytualnego mordu zaczęli ostro walczyć o wprowadzenie zakazu. W 2016 roku, Sąd Najwyższy w Nepalu uznał, że rząd powinien zakazać tych praktyk.

Obrońcy praw zwierząt byli przekonani, że kolejny Festiwal Gadhimai nie odbędzie się. Choć mylili się, liczba zabitych zwierząt i tak drastycznie spadła w porównaniu do ostatniego festiwalu. Szacuje się, że tym razem przy świątyni w Bariyarpur zabito zaledwie kilka tysięcy zwierząt. Wszystko za sprawą różnych kampanii uświadamiających społeczeństwo, że zabijanie zwierząt jest bezcelowe.

 

Organizatorzy ogłosili, że nie wspierali tego festiwalu, lecz nie mogli zabronić składać zwierząt w ofierze, co wielu Hindusów uznaje za tradycję. Również policja, która zabezpieczała teren, aby nie dopuścić do starć między zwolennikami a przeciwnikami tego festiwalu, uznała, że nie może ingerować w tej kwestii.

 

Festiwal Gadhimai powszechnie określa się mianem największej na świecie masowej rzezi zwierząt. Tegoroczna ceremonia była znacznie mniej krwawa w porównaniu do poprzednich i wiele wskazuje na to, że do 2024 roku rząd w Nepalu całkowicie zakaże takich praktyk.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ahimsa

A gdzie jestes TY? Czekasz,

A gdzie jestes TY? Czekasz, zreszta tak jak zwykle wiekszosc, zeby przejechac sie po obroncach, ktorzy roboty maja po uszy, bo nikomu sie nie chce palcem kiwnac... ale ile mozna sobie pokpic i powysmiewac... ho, ho! No i zezrec znowu jakies zwierzece zwloki, a co tam!

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Kwazar

Człowiek człowiekowi NIGDY

Człowiek człowiekowi NIGDY nie będzie równym ! Są niektórzy ludzie i reszta podludzi.Nie masz tam pomiędzy żadnego znaku równości.O tym ZAPOMNIJ Bo jako CZŁOWIEK w pełni, kiedyś będziesz musiał zrobić to co KONIECZNE.

Skomentuj