W największej na świecie elektrowni termalno-solarnej wybuchł pożar

Kategorie: 

Źródło: BrightSource Energy

Poważne problemy wystąpiły w największej na świecie elektrowni termalno-solarnej Ivanpah Solar Electric Generating System, zlokalizowanej na amerykańskiej pustyni Mojave w stanie Kalifornia. Źle ustawione lustra doprowadziły do pożaru, przez co instalacja wykorzystuje teraz tylko 1/3 swojego potencjału.

 

Instalacja składa się z około 350 tysięcy luster, które komputerowo zmieniają swoje ustawienie w zależności od położenia Słońca. Odbijają one światło słoneczne w kierunku bojlerów wypełnionych wodą, dzięki czemu wytwarzana jest para wodna która napędza turbiny. Te z kolei produkują energię elektryczną.

Źródło: BrightSource Energy

W czwartek okazało się że niektóre lustra były źle ustawione, w wyniku czego podpaliły się kable elektryczne. Strażacy zdołali opanować sytuację i ugasić ogień w 20 minut, lecz teraz elektrownia termalno-solarna znacznie straciła na wydajności. Nie wiadomo jak długo potrwa naprawa zniszczeń oraz kiedy instalacja znów będzie mogła pracować z pełną mocą.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mąż straszny 44

Pomysł ciekawy, ale zamiast

Pomysł ciekawy, ale zamiast rozwijać technologię fotowoltaiczną oraz magazyny energii to oni nadal chcą podgrzewać wodę. To jakaś pomroczność jasna. Pierwsze auto na świecie miało silnik elektryczny, ale ludzie musieli cofnąć się w rozwoju i zrobić parowozy, a potem silniki spalinowe. 

Skomentuj