W najbliższych miesiącach zdobędziemy bezpośredni dowód na istnienie czarnych dziur

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA/STScI

Zespół naukowców pracujący nad projektem Event Horizon Telescope prowadził obserwacje dwóch supermasywnych czarnych dziur - Sagittarius A* oraz bardziej aktywnej supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87. Badania trwały łącznie przez 5 nocy między 4 a 9 kwietnia. Dzięki uzyskanym danym możemy zdobyć pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, co będzie tak naprawdę pierwszym dowodem na istnienie tych obiektów.

 

W projekcie wzięło udział szereg połączonych ze sobą radioteleskopów z całego świata, które prowadziły obserwacje supermasywnych czarnych dziur pod różnym kątem. Gdy naukowcy przygotowali sprzęt do pracy musieli upewnić się, że warunki pogodowe będą sprzyjające. Na szczęście pogoda była odpowiednia, dlatego projekt Event Horizon Telescope z powodzeniem wykonał to trudne zadanie.

 

Każde obserwatorium zgromadziło ogromne ilości danych na twardych dyskach, które zostaną przesłane do wielkiej sieci komputerowej w MIT Haystack Observatory. Tam nastąpi ich dokładna analiza.

 

Choć pierwszy i najważniejszy etap projektu potrwał "tylko" kilka nocy, to aby uzyskać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury - a konkretnie to horyzontu zdarzeń, czyli sfery otaczającej czarne dziury - będziemy musieli poczekać jeszcze ileś miesięcy. Prawdopodobnie najpóźniej na początku 2018 roku będziemy mogli zobaczyć efekty prac, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Marko Rodin juz dawno

Marko Rodin juz dawno udowodnił, że istnieją czarne i białe dziury, ale sa one na róznych poziomach, od prymitywnego do kosmicznego. W czarnych dziurach nic nie ginie, ale następuje przekształcenie i powstaje nowe.

Portret użytkownika naiwny

czarna dziura w centum naszej

czarna dziura w centum naszej galaktyki to osobliwość pożerająca masę i energię, której nadmiar wypromieniowuje w postaci cząstek, których jeszcze nie znamy, te otaczają naszą galaktykę, która obraca się w nich niczym w płynie i jest zwana czarną materią

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Pytanie tylko jak przy pomocy

Pytanie tylko jak przy pomocy Radioteleskopu zrobić zdjęcie? To będzie raczej kolejny render komputerowy a nie zdjęcie, i choćby nie wiem jak się starali nie będzie to obraz rzeczywistości, bo tak naprawdę nie wiedzą czym jest centrum galaktyki, a napewno nie jest tym czym chcieli by było czyli czarną dziurą.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Czarna Dupa - to określenie

Czarna Dupa - to określenie zmyślone przez pijanego chazara udającego żydowine. Prawidłowa oryginalna nazwa to Czarne Słońce - ponownie odkryli jego istnienie Niemieccy Naziści przed II WŚ po tym jak wrócili z wycieczki naukowo badawczej do Tybetu. Po wojnie hitlerowskie wynalazki były trefne czyli zdobyczne, znaczy się w całości zostały rozkradzione przez chazrów z ZSSR i USSA.

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sun_(occult_symbol)

PS

Obecnie symbolem nazistowskiej Czarnej Dupy z wielkim oddaniem posługują się sodomici wschodni, czyli wyznawcy tego cwela ******* no wiecie tego na B. On i jego wyznawcy wszyscy tam siedzą w tej nazi czarnej dupie i pedałują ostro podążając w objęcia szatana. (To żaden sekret, tam pisze o nich w linku do Wikipedii, w tym co wkleiłem powyżej.)

Portret użytkownika kolo

Faktyczne zdjecia tego

Faktyczne zdjecia tego obszaru wyglądają o wiele mniej ciekawie dla mediów i zwykłego kowlaskiego, dlatego sa pokazywane rendery robione od A do Z - są to obrazki poglądowe.

To że w srodku galaktyki jest czarna dziura wiedziano już od dawna. Sledząc szybkość gwiazd rotujących w pobliżu było to oczywiste , wyliczono także jak masywny musi być to obiekt. Obecnie jest to kwestia rozdzielczości teleskopy miały za małą aby uwchwycić potencjalny rozmiar na piksel. Stąd teraz cały "szał" na fotkę czarnej dziury.

" bo tak naprawdę nie wiedzą czym jest centrum galaktyki, a napewno nie jest tym czym chcieli by było czyli czarną dziurą."

Wiedzą bardzo dobrze co jest w centrum. Ale widzę ze ty wiesz lepiej Smile skoro na pewno nie jest tym co myslą : ) Zawsze możesz iśc z swoim odkryciem do PAK - polskiej agencji kosmicznej :) 

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Po pierwsze zdjęcie z

Po pierwsze zdjęcie z teleskopów radiowych nie wygląda wcale, bo jest renderowane z danych radiowych zbieranych przez ww. teleskopy i przetwarzanych przez komputery. Po drugie zapoznaj się z tematem Plasma Universe Theory <edit>a także Electric Universe oraz Primer Fields Theory jeżeli znasz angielski są też materiały po polsku. Nie muszę nic nikomu udowadniać, a ty jeżeli uważasz teorie ajnsztajna i innych skretyniałych matematyków za jedyne słuszne pokazujesz że jesteś ignorantem

Portret użytkownika kolo

BTW "a ty jeżeli uważasz

BTW "a ty jeżeli uważasz teorie ajnsztajna i innych skretyniałych matematyków za jedyne słuszne pokazujesz że jesteś ignorantem"

A ty za kogo smrodzie się uważasz, że krytykujesz wybitnych matematyków?  Bo jedyne twoje osiągnięcie to pisanie debilnych komentarzy i robienie kloca ze strachu na lekcjach matematyki aby tylko nie zostać wywołanym do tablicy.

 

Portret użytkownika kolo

"Po drugie zapoznaj się z

"Po drugie zapoznaj się z tematem Plasma Universe Theory jeżeli znasz angielski są też materiały po polsku."

Nie ucz orła latać : ) te materiały już znałem jak ty jeszcze ssałeś mleko z cycka. Nawet w latach 70tych nie była popularna i to wtedy gdy model bigbangu (BB) dopiero co zaczął zyskiwać. Dzis się ją traktuje jako ciekawostkę. Jedynie w kołach spiskowo-twórczych odradza się jako nowa religia z masą pseudonaukowego bełkotu który przeciętny człowiek nie zrozumie (skomplikowane wzory , wyliczenia, terminy itd)  i dlatego tyle nowych jej "wyznawców" rodem od  płaskoziemców itd ofiar manipulacji. 

Jak chcesz stać się "ekspertem" w tej pseudo teorii i zostać ocipiony bełkotem to zajrzyj np na pioruny bogów http://piorunybogow.blogspot.com/ polskiej wersji skretyniałego thunderbolds. 

Wybór jest twój. co wybierasz - wiedzę czy ocipienie (thunderbolt)

 

Strony

Skomentuj