W Mosulu ginie coraz więcej cywilów

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org

Bitwa o Mosul zaczyna przypominać to co obserwowaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu podczas rosyjsko-syryjskiej ofensywy w mieście Aleppo. Zachodnia koalicja prowadzi naloty na pozycje bojowników z tzw. Państwa Islamskiego, lecz bomby zaczęły spadać również na cywilów.

 

ONZ podaje, że w przeciągu ostatnich 40 dni w Mosulu zginęło co najmniej 307 osób a 273 zostały ranne. Szczególnie niebezpieczny był nalot, do którego doszło 17 marca. Jeden z samolotów wojskowych zbombardował należącą do islamistów ciężarówkę. Okazało się, że były w niej przewożone ładunki wybuchowe. Potężna eksplozja zabiła co najmniej 112 osób - tyle ciał udało się jak dotąd wydobyć z gruzów.

 

Bitwa o Mosul, podobnie jak wcześniejsze walki o Aleppo pokazują, że na terenach zabudowanych praktycznie nie da się uniknąć śmierci cywilów. Stany Zjednoczone prowadzą śledztwo w sprawie ludzi zabitych w wyniku nalotów. Sekretarz Obrony James Mattis stwierdził jednak, że "nie ma na świecie siły militarnej, która byłaby bardziej wrażliwa na straty cywilne". Przypomnijmy więc poniższe nagranie, które ujrzało światło dzienne dzięki Bradley'owi Manningowi.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że media relacjonują walki w Mosulu zupełnie inaczej niż podczas starć w Aleppo. Wtedy panowała wyraźna nagonka na siły walczące przeciwko "umiarkowanym rebeliantom", którzy połączyli siły z islamskimi radykałami. W ruch poszła zachodnia machina propagandowa, która przedstawiała Assada i jego wojska jako morderców i okupantów. Śmierć cywilów często była przypisywana armii rządowej. Teraz sytuację mamy odwrotną - Rosja rozpoczęła zmasowaną kampanię medialną, która szczegółowo przedstawia wydarzenia w Mosulu i potępia Zachód za śmierć niewinnych ludzi.

 

Bojownicy ISIS zostali otoczeni przez wojska irackie, wspierane przez Amerykanów. Islamiści wciąż kontrolują niewielką część miasta, lecz z każdym dniem są coraz słabsi. Tymczasem Stany Zjednoczone wysyłają w ten region kolejnych żołnierzy. Mosul wkrótce zostanie całkowicie wyzwolony.

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39411102

http://edition.cnn.com/2017/03/27/middleeast/mosul-civilian-deaths/

http://www.thedailybeast.com/cheats/2017/03/28/amnesty-international-scolds-u-s-led-coalit...

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika pilippek

a co, zrobił to cały naród

a co, zrobił to cały naród ukrainski? wszyscy ustawili sie przed konsulatem i trach z granatnika i sie rozbiegli szybko 

może w łeb sie puknij bo sam wychodzisz na pajaca Smile i nie badz smieszny ze wrzucasz zrodlo z onetu

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj