W Meksyku trwa najpotężniejsza erupcja wulkanu Popocatepetl od 2013 roku

Kategorie: 

Źródło:

W czwartek, 23 listopada 2017 roku, wulkan Popocatepetl znajdujący się w Meksyku najsilniejszą erupcję od 2013. W okolicznych społecznościach, głównie na południu i południowym wschodzie, odnotowano opady popiołu.

Erupcja rozpoczęła się o godzinie 20:13 czasu UTC, czyli o 14:13 czasu lokalnego. W rezultacie powstał pióropusz popiołu i gazów wulkanicznych wznoszący się do około 1 800 m nad kraterem. To oznacza emisję na wysokość 7 226 m nad poziomem morza.

Źródło: Instagram

Od razu stwierdzono, że to największa aktywność wulkanu zwanego przez miejscowych EL Popo od 2013 roku. Jak się okazało piątek przyniósł kolejne erupcje i jeszcze wyższą chmurę unosząca się nad kraterem Popocatepetla. Gwałtowna erupcja spowodowała, że materiał piroklastyczny został rozrzucony w promieniu kilometra od szczytu wulkanu.

 

Od kilku lat Popocatépetl wykazuje zdecydowanie zwiększoną aktywność. Jego popiół spadał nawet na stolicę kraju, Mexico City, a także doprowadził do częściowego zawieszenia lotów z międzynarodowego lotniska w mieście Puebla. Popocatépetl to drugi najwyższy szczyt w Meksyku, o wysokości 5458 metrów nad poziomem morza, wyższy jest tylko Pico de Orizaba mierzący 5610 metrów n.p.m.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj