W Meksyku nasiliła się aktywność wulkanu Popocatepetl

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wulkanu Popocatepetl w Meksyku pozostaje bardzo aktywny. W niedzielę, 12 czerwca, wyrzucił kolumnę popiołu o wysokości do 2,5 km nad kraterem. Pióropusz popiołu przemieszczał się na zachód od krateru.

W niektórych pobliskich miejscowościach doszło do niewielkiego opadu popiołu. Najbardziej znaczny wybuch został zarehestrowany 12 czerwca o 16:17 UTC. W ciągu kolejnych 24 godzin Popocatepetl konsekwentnie emitował parę i gazy wulkaniczne. Ogółem w ciągu dwóch dni naliczono 47 różnej wielkości emisji wulkanicznych. Meksykańskie władze ustanowiły dwunastokilometrową strefę bezpieczeństwa wokół wulkanu. Zbliżanie się bardziej uznane jest za niebezpieczne i zostało jest zabronione.

Gdyby doszło do kolejnych emisji zaleca się zamknięcie okien i pozostanie w domach, tak długo, jak to możliwe, a na zewnątrz zaleca się noszenie ochronnych masek lub rekomenduje się zakrywanie nos i ust mokrą chusteczką. Potem po powrocie należy przemyć oczy i przepłukać gardło czystą wodą. W tych okolicznościach nie należy używać soczewek kontaktowych, ponieważ może dojść do podrażnienia oczu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj