W Mekce roboty zaczęły rozprowadzać świętą wodę

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W związku z pandemią koronawirusa władze Arabii Saudyjskiej wykorzystały roboty do dozowania wody święconej w butelkach w Mekce. Dlatego władze mają nadzieję zapobiec wybuchowi COVID-19 podczas hadżdży, tradycyjnej pielgrzymki.

 

 

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały w sobotę, że 60 tys. mieszkańców zaszczepionych przeciwko koronawirusowi będzie mogło odbyć pielgrzymkę w lipcu br. To więcej niż w zeszłym roku, ale znacznie mniej niż w normalnych czasach. W 2019 roku w hadżdż wzięło udział około 2,5 miliona muzułmanów z całego świata.

 

Przypomnijmy, że hadżdża to tradycyjna pielgrzymka związana ze zwiedzaniem Mekki i okolic w określonym czasie. Hadżdż jest piątym filarem islamu po Szahadzie, modlitwie, jałmużnie i poście. Dosłownie przetłumaczone z arabskiego oznacza „dążenie, zamiar do uwielbienia” i „powrót, odnowa”.

 

Władze Arabii Saudyjskiej mają nadzieję zapobiec wybuchom epidemii koronawirusa do 2021 roku. Jednym ze środków służących pielgrzymom było uruchomienie małych czarno-białych robotów, każdy wypełniony butelkami święconej wody.

 

„Celem tych robotów jest świadczenie usług osobistych bez kontaktu z ludźmi” – wyjaśnił Bader al-Lokmani, szef świętego źródła Zamzam w Wielkim Meczecie w Mekce.

 

Od wieków pielgrzymi odwiedzają Mekkę, aby napić się wody ze źródła Zamzam. To studnia w Mekce pod placem meczetu al-Haram, w odległości 21 metrów od Kaaby. Głębokość studni wynosi 30 metrów. Kąpiel w Zamzam i picie z niej wody to ważny element pielgrzymki.

 

Obecnie dostępnych jest około dwudziestu robotów, które pomagają odwiedzającym i pielgrzymom podczas peregrynacji. W razie potrzeby władze wykorzystają również inne środki. Setki tysięcy butelek wody Zamzam są zwykle rozdawane rocznie.

 

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów lub kluczowych obowiązków islamu, ale już drugi rok z rzędu dopuszczeni są tam tylko zaszczepieni Saudyjczycy.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Nic im to nie pomoże, i tak

Nic im to nie pomoże, i tak się wymienią białkiem kolca. Jeszcze nie wiadomo co jest w tych butelkach .. niby święta woda ale w dzisiejszych czasach to bym  nie dał 100% wiary że tam jest tylko woda. I ostrożność mi podpowiada żeby unikać podejrzanych butelek z zawartością do wypicia, zwłaszcza na takich masowych spędach religijnych. Fakt że tą wodę rozwozi samobieżna froterka niczego nie zmienia.

Portret użytkownika Quark

A czym się różni ta "święta"

A czym się różni ta "święta" woda od zwykłej kranówki - leczy nagnioty , boloki i czyraki złośliwe ?? Wszystko polega na zufaniu , a co jeśli ktoś "napluł" do tej rozdawanej wody i ona wcale taka "święta" już nie jest za to może być niezdrowa ? Co za różnica czy butelkę poda z półki człowiek czy automat .. skoro chwilę po wyjściu na ulicę znów się zetkną ze wszystkim co kto inny pozostawił na klamce od drzwi , ławce w parku czy (ponoć) świerzej baraniniej rąbance na bazarze .

Portret użytkownika baca

po rozpakowaniu araba z

po rozpakowaniu araba z turbanu okazuje się że pod spodem ma maseczkę na ryju, po rozpakowaniu z maseczki znajdujemy brodę do pasa, po ogoleniu okazuje się że to kobieta z brodą, a po rozpakowaniu z prześcieradła mamy jednak babę bez brody ale z fujarą... lepiej chyba nie drążyć głębiej mistyki islamu...

 

Strony

Skomentuj