Kategorie:
Astrofizycy z CAASTRO i University of Sidney w Australii, wykorzystali w unikalny sposób sieć radioteleskopów MWA, która do nich należy. Dzięki temu stworzono urządzenie zdolne do obrazowania w 3D tego co dzieje się w ziemskiej magnetosferze, za jonosferą. Uczeni byli zaskoczeni widząc, że odkryli istnienie nieznenych dotąd rurowych struktur plazmowych w wewnętrznych warstwach magnetosfery.
Obszar przestrzeni wokół Ziemi, zajęty przez pole magnetyczne, zwany jest magnetosferą. To dzięki niej nasza planeta nie jest tak bardzo narażona na promieniowanie słoneczne. O samej magnetosferze wiemy całkiem sporo, ale wciąż nie tyle ile powinniśmy.
Ustalono, że w obszarze oddziaływania linii pola magnetycznego Ziemi znajduje się sporo plazmy, która tworzy coś w rodzaju atmosfery ze zjonizowanego wiatru słonecznego. Wewnętrzną warstwa magnetosfery jest jonosfera, a nad nią znajduje się plazmosfera. Dzięki zdolności obrazowania w 3D ustalono, że występują tam dziwnie ukształtowanych struktury plazmy, w tym przypominające jakieś przewody, albo rury.
"Od ponad 60 lat naukowcy zakładają istnienie tych struktur, ale dopiero my dostarczyliśmy pierwszy wizualny dowód , że one faktycznie mają ", powiedziała Cleo Loi z CAASTRO "Odkrycie struktur jest ważne, ponieważ powodują one niechciane zniekształcenia sygnału, które mógłby, na przykład, wpływać na nasze cywilne i wojskowe systemy nawigacji satelitarnej. Dlatego musimy to lepiej zrozumieć."
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że odkryte plazmowe struktury znajdują się około 600 km nad ziemią w górnej części jonosfery. W badaniach wykorzystano radioteleskop MWA (Murchison Widefield Array), znajdujący się na pustyni w Australii Zachodniej. Był on w stanie obserwować duży obszar nieba. Anteny podzielono na dwa i część z nich odpowiadała za jedno "oko" a część za drugie. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu MWA dostarczył obrazów 3D przedstawiających kłębiącą się w magnetosferze.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj