W lodach Antarktydy znajduje się radioaktywny pył, pochodzący z supernowej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jak wynika z najnowszych badań, na Antarktydzie głęboko pod powierzchnią lodu skrywa się radioaktywny pył, który powstał w wyniku eksplozji supernowej. Ten lodowy kontynent może nam dostarczyć wielu informacji o środowisku, w którym porusza się Układ Słoneczny.

 

Zespół naukowców z Australii, Austrii i Niemiec przetransportował około 500 kilogramów dość świeżego śniegu z letniej stacji antarktycznej Kohnen do laboratorium w Monachium. Tam rozpuszczono śnieg i pobrano z niego pył oraz mikrometeoryty. Badacze spalili pył i umieścili go w akceleratorze spektrometrii mas, aby przeszukać go pod kątem konkretnych izotopów.

 

Naukowcy szukali żelaza-60, radioaktywnego izotopu, uwalnianego podczas eksplozji supernowych. Jednak żelazo-60 mogło pochodzić z innych źródeł, dlatego próbkę przeanalizowano również pod kątem występowania manganu-53, kolejnego izotopu wytwarzanego podczas wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego. Następnie naukowcy porównali stosunek żelaza-60 i manganu-53 do stosunku, który występowałby przy braku obecności pyłu międzygwiezdnego. Badania wykazały obecność znacznie większych ilości żelaza-60, niż oczekiwano po samym promieniowaniu kosmicznym.

Supernowa – źródło: NASA/STScI/CXC/Rutgers/J.Hughes

Ten sam zespół wykazał wcześniej, że pobliska supernowa zdeponowała żelazo-60 w Układzie Słonecznym w ciągu ostatnich 1,5 miliona do 3 milionów lat. Jeśli pył bogaty w ten izotop nadal opada na Ziemię, oznacza to, że nasza planeta przechodzi przez chmurę pyłu, którą pozostawiła supernowa.

 

Dalsze badania lodu na Antarktydzie poszerzą naszą wiedzę w zakresie potężnych eksplozji gwiezdnych i dostarczą informacji o środowisku międzygwiezdnym, przez które podróżuje Ziemia, nasza gwiazda i cały Układ Słoneczny. Antarktyda może skrywać historię starożytnych supernowych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Podejrzewam, że nie wszystko

Podejrzewam, że nie wszystko da się wytłumaczyć stanem dzisiejszej wiedzy. Skoro mieliśmy w starożytności potężne wojny i potężne kataklizmy, znaczy że istniała potężna broń, której wytwarzania do dziś albo są problemy ogarnąć, albo wykonuje się zbyt proste porównania. 

Portret użytkownika Kwazar

To są wiadomości ze świata

To są wiadomości ze świata nauki z cyklu tych,No i co z tego ? ...Czeka nas kolejna kosmiczna apokalipsa ? Zaraz po uderzeniu asteroidu wielkości spokojnie kosmicznej ? Potem juz tylko radiacja z super gwiazdy? Gwarantuję ,że śmierć czycha za naszymi plecami każdego z nas.Ona wcale nie robi tego sensacyjnie.Przychodzi i już.Dlaczego ja nie czytam na ten temat naukowych artykułów? Bo to zbyt nudne i banalne jest ? 

Portret użytkownika Wielki Iskium

Tak pamiętam to jakby było

Tak pamiętam to jakby było wczoraj, prowadziłem swój wiman, na czele razem z dowódcą, musieliśmy zniszczyć gniazdo reptilian które zaczynało zagrać ludziom, posłałem 7 pocisków nuklearnych niszcząc umocnienia ich bazy, ale jaszczury nie dawały za wygraną, dowódca zdecydował o kolejnym nalocie i zrzucie pozostałych pocisków, będąc swiadomym że wywoła to nuklearną zimę, ale skutki pozostawienia reptilian byłyby gorsze, ze łzami w oczach osłaniany przez inne wimany wypuściłęm ostatnie pociski wymazująć reptilianską baze, świętowaliśmy wtedy zwycięstwo, nie będą swiadomymi że sprytne jaszczury wkopały się naprwdę głęboko w głąb ziemi i ani wybuch ani zima ich do konca nie zabiła.

Skomentuj