W Korei Południowej zbudowano najczarniejszy budynek na świecie

Kategorie: 

Źródło: Dezeen na youtube.com

W Pjongczangu, jednym z miast Korei Południowej, zbudowano najbardziej czarny budynek w historii. Architekt Asif Khan otrzymał zlecenie stworzenia nietypowej konstrukcji z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczęły się wczoraj i będą trwać do 25 lutego 2018 roku. Oryginalny budynek ma stanowić atrakcję dla turystów, napływających tłumnie do Korei Południowej, by podziwiać sportowe zmagania.  

 

Czarny budynek powstał na zlecenie firmy Hyundai, ma wysokość 10 m i długość 35 m. Obiekt pokrywa jedna z najczarniejszych substancji, jakie znamy – Vantablack VBx 2. Materiał  absorbuje 99 % światła widzialnego, podczerwonego oraz ultrafioletowego, przez co tworzy bardzo niespotykane wrażenia wizualne. Co ciekawe, wnętrze budynku zaprojektowanego przez Asifa Khana jest zupełnie białe. Tym zabiegiem architekt chciał jeszcze bardziej uwypuklić kontrast pomiędzy kolorami.

Pod niektórymi kątami padania światła trójwymiarowość budynku zupełnie znika i staje się on dla nas płaską figurą. Celem twórcy było stworzenie budynku, który z daleka będzie wyglądał „jak widok z okna otwartego na przestrzeń kosmiczną”.

 

Pawilon jest już otwarty dla wszystkich gości, którzy będą chcieli go odwiedzić. Podobno projekt jest sprytną akcją reklamową, która ma nagłośnić drugi projekt Hyundaya – samochód napędzany wodorem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj