W Kolorado rozpoczęła się coroczna wędrówka tarantuli

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, YouTube/CBS Denver

Coroczna migracja tarantul rozpoczęła się w południowo-wschodniej części stanu Kolorado. Już wkrótce tysiące samców gigantycznych pająków będzie przeczesywać prerie w poszukiwaniu odpowiednej partnerki.

Pod koniec sierpnia, ptaszniki z Oklahomy rozpoczną wędrówkę przez obszar La Junta w Kolorado, aby znaleźć partnerkę. Te osobliwe gody trwają zazwyczaj do początku października. Samice ptaszników pozostają w norach przez większość swojego życia, jednak samce pokonują drogę do 2 kilometrów, aby znaleźć partnerkę. Co ciekawe, samce nie grupują się i pokonują drogę samotnie.

Ciała samic brązowych ptaszników z Oklahomy mierzą 7,6 centymetra i ważą około 20 gramów. Samce są nieco mniejsze. Pająki produkują jad, aby upolować zdobycz. Toksyny te nie są szkodliwe dla ludzi, jednak ostre kły ptaszników mogą przebić ludzką skórę, a ugryzienia mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Oprócz tego, ptaszniki bronią się wyczesując włoski z brzucha, co może podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe.

 

Samce wyruszają na poszukiwanie samicy, gdy osiągną dojrzałość płciową w wieku około 10 lat. Pierwsza migracja pająków jest także ich ostatnią – większość z nich nie przeżyje dłużej, niż do listopada. Pająki są najbardziej aktywne o zmierzchu, w godzinę przed zachodem słońca. Entuzjaści ptaszników mogą poszukiwać pajęczych par przy autostradzie 109 niedaleko Comanche National Grassland w południowo-zachodnim Kolorado.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Stewie

Jeżeli wszystkie wasze

Jeżeli wszystkie wasze artykuły są pisane przez takich ekspertów, to sorry, ale nie jesteście godni nawet zainteresowania. Merytorycznie większych bzdur w życiu nie słyszałem. Czy autor tego paszkwila ukończył chociaż szkołę podstawową ?  Brak tak podstawowej wiedzy, stawia "autora" na poziomie przeciętnego szympansa.

Skomentuj