W kierunku Ziemi leci olbrzymia asteroida 2002 AJ129

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj wieczorem, blisko Ziemi przeleci duża asteroida 2002 AJ29. Obiekt ten ma wielkość do kilometra średnicy i należy do największych asteroid, które pojawiły się ostatnio w okolicach naszej planety. Ciało niebieskie znajdzie się najbliżej ziemi od 114 lat!

 

Asteroida 2002 AJ129 jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt kosmiczny należący do kategorii tak zwanych NEO (ang. Near Earth Object). Są to ciała niebieskie, których orbity przecinają orbitę Ziemi. 

 

Jednak zdaniem astronomów nic nie wskazuje na to, że asteroida 2002 AJ29 może nam zagrozić w ciągu najbliższych kilkuset lat. Dzisiejszy bliski przelot wystąpi w bezpiecznej odległości 10,9 LD, co odpowiada dystansowi 4,2 miliona kilometrów. Stanie się to o 21:30 czasu uniwersalnego. Warto zaznaczyć, że jest jego najbliższe podejście do naszej planety od 114 lat. 

Źródło: JPL NASA

Asteroida 2002 AJ29 porusza się z prędkością 38,9 km/s, czyli około 140 tysięcy km/h. Została ona odkryta 16 lat temu przez ekspertów z projektu NEAT (ang. Near-Earth Asteroid Tracking) śledzącemu i wykrywającemu planetoidy przelatujące blisko Ziemi. Obiekt zauważono dzięki hawajskiemu obserwatorium Haleakalā, 15 stycznia 2002 roku.

Źródło: 123rf.com

Asteroida 2002 AJ129 jest dobrym celem dla amatorskich obserwacji. Jej jasność jest na tyle duża, że da się ją zaobserwować nawet za pomocą teleskopu o zwierciadle 6 cali i większych. Aby odnaleźć tę asteroidę należy zaplanować czas między 5 a 7 lutego i wypatrywać jej w gwiazdozbiorach Panny i Lwa.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Za każdym razem jak widzę

Za każdym razem jak widzę tytuł o ateroidzie lecacej w kierunku ziemi to wiem ,że jak zajrzę do środka artykułu okaże się że leci miliony kilometrów obok::)Zdaje się ,że brak tematów którymi można czołówkę zapełnic powoduje ,ze czasem wyszukujecie kawałek skały w kosmosie .Swoją drogą też jak kilku użytkowników tu chętnie bym nakierował ja na zderzenie czołowe ,ale jest troche za mała ,ja bym chciał coś takiego co by zrobiło z tego gówna zwanego ziemią drugiego Marsa.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika alojzy

Przez kilka lat śledzenia

Przez kilka lat śledzenia trajektorii da się ją dość dokładnie określić. Dodatkowo wiadomo jakie siły działały na skałę (wiemy obok czego przelatywała i jaką to coś mam masę, a dzięki temu wiadomo jak zmieniany był tor lotu). Dzięki temu można przypuszczać nie tylko gdzie była 100 lat temu ale nawet gdzie będzie za 100 lat.

Portret użytkownika ono mat opeja

Znaczy mam sie bac i

Znaczy mam sie bac i uzupeplnic konserwy w bunkrze? Czy wziac na wstrzymanie i jedynie wode mineralna uzupelnic? Co powiedzoec rodzinie? Jak zyc?

 

PS Pare fajnych miejsc, w Internetach, dramatycznie zakonczylo swoj zywot z owodu infantylntch tresci.Macie niedobor kadry? Wczesniej stac bylo Was na wincej....

 

Strony

Skomentuj