W Kenii powstało nowe, długie na 10 km pęknięcie ziemi

Kategorie: 

Źródło: standardmedia.com

Ostatnio w Afryce dochodzi do licznych przypadków powstawania pęknięć gruntu. Najnowsze z nich, mierzące aż 10 km długości, otworzyło się w zachodniej Kenii.

 

Kenijskie władze sugerują, że pęknięcie zostało wywołane przez niedawne ulewne deszcze występujące w tym regionie kraju. Grunt rozstąpił się na skarpie Elgeyo. Jest to obszar w którym znajduje się ponad 10 tysięcy domostw. Niektórzy mieszkańcy zaczynają się już ewakuować. 

 

Pęknięcie ziemi w Kenii zaobserwowano po raz pierwszy 24 maja bieżącego roku. Nie było to jedyne takie zjawisko w tym kraju, bo wcześniej, do tego samego doszło w Kenii kilka tygodni temu. Ziemia pęka również w pobliskiej Ugandzie.  Szczelina ma już 10 km i przebiega przez kenijskie wioski Kapsegut, Ketigoi i Kalwal.

 

Mieszkańcy okolicy żyją w ciągłym strachu, że dojdzie do kolejnych takich incydentów. Wiele osób decyduje się na opuszczenie swych domostw obawiając się, że po pęknięciach może dojść też do smiercionośnych osuwisk.

 

Pęknięcia gruntu w obrębie Wielkich Rowów Afrykańskich to nic nowego. Są one wywoływane nie tylko z powodu ulewnych deszczów, ale też w wyniku zmian geologicznych w skali makro, które mają tam miejsce. To właśnie w tym regionie Afryki następuje proces podziału kontynentu, który kiedyś będzie skutkował powstaniem w tym miejscu nowego oceanu. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj