W Kenii po powodzi powstają niebezpieczne zapadliska

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W Kenii, po powodzi powstają niebezpieczne zapadliska i otwory w gruncie, które dosłownie pochłaniają wodę powodziową i okoliczną roślinność. Nietypowe podwodne kratery zdumiały okoliczną ludność.

 

Te niezwykłe zjawiska wystąpiły obficie niedaleko granicy kenijskich prowincji Bomet i Kericho. Mieszkańcy tego regionu są szczególnie zaniepokojeni szokującym pokazem siły przyrody i twierdzą, że boją się zapadlisk, które mogą nagle otworzyć się pod ich stopami.

 

Liczne leje krasowe najprawdopodobniej powstały w sposób naturalny na skutek powodzi, która wywarła wpływ na wody podziemne potęgując zjawiska erozyjne. Skłonność gruntu do tworzenia takich kraterów zależy od tego jakie warstwy gruntu znajdują się pod ziemią. Jeśli znajduje się tam wiele piaskowców, proces ich wypłukiwania ttwa stosunkowo krótko. 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj