W Kazachstanie odbyły się kolejne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W rozmowach, oprócz delegacji irańskiej, biorą udział przedstawiciele USA, Rosji, Francji, Chin, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Celem spotkania jest powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego.

 

Przedstawiciele sześciu krajów domagają się, żeby Iran zaprzestał wzbogacania uranu powyżej 5%. Obecnie już posiadane 20% mają przekształcić na paliwo do reaktora badawczego, eksportować lub rozcieńczyć. Domagają się również zaakceptowania monitoringu ich obiektów jądrowych. W zamian oferowane jest zniesienie sankcji, między innymi na eksport ropy, złota i metali szlachetnych. Główny nuklearny negocjator Saeed Jalili powiedział, że świat musi uznać prawo Iranu do wzbogacania uranu, inaczej nie dojdzie do żadnych przełomów w rozmowach.

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział przed spotkaniem z pięcioosobową delegacją z senatu USA, że podczas rozmów w Kazachstanie należy wziąć pod uwagę obecne groźby ze strony Korei Północnej.

"Dzisiaj jest to bardziej oczywiste niż kiedykolwiek, że nie można pozwolić na sytuację, w której reżim, który wzywa do Naszego unicestwienia, może uzyskać broń masowej zagłady. Należy temu zapobiec za wszelką cenę".

Dodał również, że północnokoreański reżim uzyskując w krótkim czasie broń nuklearną, zagraża obywatelom Korei Południowej, Japonii, nawet zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem to daje do zrozumienia jakie mogą być konsekwencje dla Izraela, bliskiego Wschodu i Europy, jeśli Iran zyska podobną broń.

 

 

Źródło: http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/Israel-invokes-N-Korea-as-Iran-nuclear-talks-set-to-begin-308772

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MONSTER

Wszyscy mogą Indie, Korea a

Wszyscy mogą Indie, Korea a Iran nie, bo się to Izraelowi nie podoba. W tym wszystkim nie chodzi o wzbogacanie-to pretekst. Chcą sankcjami osłabić Iran i go oczernić w oczach świata aby mogli jak Iraku spokojnie bez wysiłku położyć łapska na ropie. Niestety ropa to paliwo kopalne okupione śmiercią i krwią setek tysięcy ludzi którzy niechcący mieszkają na cennych złożach.

Skomentuj