W Kanadzie zniknęło duże jezioro

Kategorie: 

Źródło:

Woda niespodziewanie opuściła jezioro Slade, znajdujące się około 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Oxford w prowincji Nowa Szkocja w Kanadzie. Eksperci sugerują, że przyczyną tego zjawiska był lej krasowy, sinkhole, który powstał na dnie akwenu.

Jezioro Slade jest jednym z kilku zbiorników wodnych, które znajdują się wzdłuż 5-kilometrowego odcinka topografii krasowej ciągnącej się w kierunku południowo-zachodnim od krawędzi Oxfordu. Kras jest formacją geologiczną zawierającą ogniska gipsu, soli i innych minerałów rozpuszczonych w wodzie.

Przed spuszczeniem wody

Może się zdarzyć, że taki gips został rozpuszczony pod jeziorem. Gdy tak się dzieje, powstają podziemne jaskinie, które mogą się zawalić, powodując zapadliska. Zresztą geologowie przyznają, że jezioro Slade, podobnie jak inne w okolicy, są właściwie serią połączonych zapadlin i nastąpią też następne.

Po spuszczeniu wody

Kanadyjsckie władze próbują ustalić jakie jest ryzyko w związku z niestabilnym podłożem dla pobliskiej autostrady Trans Canada Highway. Z dużym prawdopodobieństwem podłoże pod tą drogą jest równie niestabilne co pod jeziorem. 

 

Być może spuszczenie wody z jeziora Slade w cale nie oznacza jego końca. Niektórzy mieszkańcy tego obszaru znają to jezioro jako Suche Jezioro, ponieważ zostało już tak opróżnione w przeszłości. Jednak zdaniem geologów jezioro nie napełni się ponownie w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Skomentuj