W Kanadzie odkryto szczątki nieznanego dinozaura spokrewnionego ze słynnym T-Rexem

Kategorie: 

Źródło: Julius Csotonyi/The University of Calgary/Royal Tyrrell Museum

Naukowcy z Kanady odkryli nowy gatunek dinozaura, który był blisko spokrewniony ze słynnym Tyranozaurem Rexem. Co ciekawe, ten był prawdopodobnie najstarszym członkiem rodziny tyranozaurów i żył około 80 milionów lat temu.

 

Szczątki Thanatosa (Thanatotheristes degrootorum) zostały znalezione w kanadyjskiej prowincji Alberta przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Calgary i Królewskiego Muzeum Paleontologicznego Josepha Tyrrella. Jego oficjalna nazwa oznacza w języku polskim „Żniwiarza Śmierci”.

 

Z przeprowadzonych analiz wynika, że Thanatos, starszy kuzyn Tyranozaura Rexa, to najstarszy znany nam obecnie tyranozaur z Ameryki Północnej. Jest także pierwszym nowym gatunkiem tyranozaura, zidentyfikowanym w Kanadzie od 50 lat. Jego spokrewnienie rozpoznano na podstawie fragmentarycznej skamieliny, składającej się z części czaszki oraz górnej i dolnej kości szczękowej. Dinozaury z tego gatunku miały około osiem metrów długości i najwyraźniej były drapieżnikami - polowały na wielkie dinozaury roślinożerne.

Źródło: Julius Csotonyi/The University of Calgary/Royal Tyrrell Museum

Thanatotheristes degrootorum i jego dwaj bliscy krewni, Daspletosaurus torosus i Daspletosaurus horneri, zostali zaliczeni do jednej grupy dinozaurów – Daspletosaurini. Stworzenia te charakteryzowały się dłuższymi, głębszymi pyskami i większą ilością zębów w górnej szczęce niż tyranozaury, których szczątki znajdowano w południowych Stanach Zjednoczonych.

Nowo odkryty gatunek dinozaura żył 79 milionów lat temu i jest kluczowy dla zrozumienia okresu kredy późnej. Odkrycie daje nam nowe spojrzenie na ewolucję tyranozaura i tego, w jaki sposób zwierzęta te oddziaływały z ekosystemem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj