W Kanadzie odkryto szczątki największego znanego Tyranozaura Rexa

Kategorie: 

Źródło: Amanda Kelley

Tyranozaury wyraźnie różniły się między sobą pod względem wielkości. Jednak na terenie Kanady odnaleziono szczątki, które należały do największego znanego nam osobnika z gatunku Tyrannosaurus Rex. Szczegóły zostały opisane w artykule na łamach czasopisma The Anatomical Record.

 

Największy na świecie T. Rex żył 66 milionów lat temu na terenie dzisiejszej prowincji Saskatchewan. Dinozaur, któremu nadano imię „Scotty”, mierzył 13 metrów. Paleontolodzy z Uniwersytetu Alberty przebadali kości i doszli do wniosku, że ten T. Rex mógł ważyć ponad 8800 kg, a zatem był największym ze wszystkich znanych nam mięsożernych dinozaurów.

 

Szczątki zostały odkryte już w 1991 roku. Kości były zawarte w piaskowcu, którego usunięcie zajęło ponad dekadę. W kolejnych latach łączono wydobyte kości niczym puzzle i dopiero całkiem niedawno, paleontolodzy mogli przystąpić do badań.

„Scotty” jest największym i jednocześnie najstarszym znanym tyranozaurem. T. Rexy rosły szybko i umierały w dość młodym wieku. Analiza szczątków sugeruje, że ten osobnik żył nieco ponad 30 lat i odniósł liczne obrażenia – miał między innymi połamane żebra i uszkodzony ogon.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że w północnej Alasce odkryto kiedyś „miniaturę” T. Rexa. Nanuqsaurus hoglundi również był mięsożercą, ale rozmiarami przypominał Troodona - ptakopodobnego dinozaura z rodziny troodontów.

 

Szkielet „Scotty'ego”, największego znanego tyranozaura, zostanie wystawiony w maju 2019 roku w Royal Saskatchewan Museum – muzeum historii naturalnej w mieście Regina.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Bo są duże a czasem ogromne

Bo są duże a czasem ogromne ?Różnorodne(bo bywają tez malutkie ,miesożerne ale i roślinożerne)a przez to fascynujące??Bo na ziemi nie żyją już zwierzeta zbliżone do nich rozmiarami ?To nie jest jak z mamutem który wymarł ale mamy podobnego mu słonia.

Jak dziecko idzie do zoo to chce kaczki oglądac czy słonie ,lwy itp??Duże i silne zawsze fascynowało człowieka.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Joker

Wypowiedź spoko, sama prawda.

Wypowiedź spoko, sama prawda. Nie tylko zwierzęta tzn wielkie statki, samoloty, auta, planety czy wielka kasa na koncie Smile przewijam trochę a tu dwa minusy za komentarz Smile nie wiem heh ktoś wpadł na chwilę i cały dzień wcześniej na mega nerwie Smile a se zminusuje kilku ..... Oj będzie się działo Smile za nim następny hehe i stąd te dwa minusy. Ode mnie plus. W sumie lepsze to niz mordowanie na ulicy czy wyzywanie sie na dzieciach i żonie heh jeśli tak to spoko minusujcie. 

Skomentuj