W Kaliningradzie zbudują „postrach Pentagonu”

Kategorie: 

youtube.com

W Rosji Bałtycka Stocznia Jantar podpisała z Ministerstwem Obrony Narodowej umowę na budowę drugiego statku oceanograficznego według projektu 22010, podaje RG.

 


Statek, któremu nadadzą nazwę CMKB Ałmaz, będzie wykorzystywany w badaniu głębin. Ma on być zdecydowanie większy od swojego poprzednika, a jego budowa rozpocznie się 09-10 czerwca br. Rosja dysponuje obecnie trzema podobnymi jednostkami, które pracują w różnych strefach klimatycznych, od północnej do południowej szerokości geograficznej i dobrze się sprawdzają.

 

Ciekawostką jest fakt, że rosyjskie statki oceanograficzne budzą strach wśród Amerykanów. Pentagon podejrzewa, że szpiegują one amerykańskie okręty atomowe, które stacjonują głównie w bazie morskiej Kings Bay (Georgia) w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, statek z projektu 22010 ma unikalny i doskonały sprzęt do nurkowania głębinowego i cięcia kadłubów.

 

Przekazanie CMKB Ałmaz do działu wojskowego ministerstwa ma nastąpić pod koniec 2019 roku. Projekt 22010 zakłada budowę statku z nieograniczonym obszarem nawigacyjnym. Jest on przeznaczony do badania oceanów i ich dna, a także będzie wyposażony w autonomiczne pojazdy głębinowe, tj. Konsul i Ruś. Ałmaz może być również wykorzystywany do celów ratowniczych i poszukiwania zatopionych obiektów na morzu oraz na dnie oceanu (długość statku 108.1 metrów, szerokość - 17,2 m).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

ta łajba to nowoczesna i

ta łajba to nowoczesna i modułowa korweta do zwalczania lodzi podwodnych, nawodnych oraz min.... mozna do niej dolaczyc tez dzialania rakietowe....  ma takie same dzialania operacyjne  jak USS Independence....

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ZIWK

Większość stoczni w Polsce ma

Większość stoczni w Polsce ma pełne obłożenie produkcyjne i zamknięte już portfele zamówień na 2017 rok. Produkują (w bezwzględnych ilościach mniej), znacznie droższe statki specjalistyczne - gazowce itp. dla wielu armatorów na całym świecie.
Żle zarządzane (szczególnie te, których związkowcy dalej chcieli by produkować długie serie prostych masowców dla ZSRR) normalne upadają. Taka jest naturalna kolej rozwoju przemysłu. Dobry się rozwija, a zły zwija.
Jedynie politycy na upadku pogrobowców PRL-u budują propagandę i szukają poparcia...
Naiwni w to wierzą...

Portret użytkownika ZIWK

Akurat jachty - dla naprawdę

Akurat jachty - dla naprawdę bogatych - produkują koło mojej drogi do pracy - i nie jest to Polska Sad
Produkcja takich jednostek to zupełne inny kawałek przemysłu i tutaj liczy się marka i tradycja stoczni.
My nie mamy takich tradycji w tym rynku - na to trzeba pracować dziesiątki lat.

Strony

Skomentuj