W Kalifornii uchwycono spektakularne ogniste tornado, które wdarło się do jeziora

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

W pobliżu kalifornijskiego miasta Blythe, Amerykanin miał okazję zobaczyć niezwykle rzadkie zjawisko. Podczas pożaru buszu uformowało się ogniste tornado, które za chwilę wdarło się do pobliskiego jeziora i zamieniło się w niewielką trąbę wodną.

 

Spektakularny fenomen miał miejsce 14 lipca w pobliżu rzeki Kolorado, która przepływa między Kalifornią a Arizoną. Na nagraniu filmowym możemy zobaczyć, jak z ognia i chmury pyłu zaczyna formować się ogniste tornado.

 

Wiatr zaczyna nabierać prędkości, po czym wir przedostaje się na jezioro. Ogień natychmiast gaśnie i w ten sposób ogniste tornado staje się trąbą wodną, która po chwili przestaje istnieć.

Ogniste tornada to bardzo rzadkie zjawiska atmosferyczne. Jak sama nazwa wskazuje, fenomen tego typu powstaje, gdy silne prądy powietrzne unoszą słup ognia. Ogniste wiry mogą osiągać wysokość nawet kilkuset metrów, przemieszczać się z prędkością 100 km/h i niszczyć oraz spalać wszystko na swojej drodze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj