W Kalifornii ocean zaczął świecić nocą na niebiesko

Kategorie: 

Źródło: twitter

Mieszkańcy okolic kalifornijskiego miasta San Diego byli świadkami niezwykłego zjawiska naturalnego. Na odcinku 40 km wybrzeża wody oceanu zaczęły świecić w nocy na niebiesko. 

 

Wody przybrzeżne jaśniejące w nocy w kolorze niebieskim to niewątpliwie nietypowy wygląd. Dlatego ocean w okolicy San Diego wzbudził nie lada sensację. Wiele osób wykonywało nagrania tego niezwykłego fenomenu, które były potem rozpowszechniane w popularnych sieciach społecznościowych.

 

Naukowcy twierdzą, że za to zjawisko odpowiada gatunek morskich glonów zwany Noctiluca Scintillans. Charakteryzuje się on tym, że nie ulega fotosyntezie tylko żywi się planktonem i okrzemkami. Jeden z efektów ubocznych ich cyklu życiowego jest zjawisko bioluminescencji, które powoduje piękne efekty świecącego oceanu. 

Gdy organizmów jest wyjątkowo dużo, wieczorami całe wybrzeże świeci na niebiesko tak jak w przypadku Kalifornii. Imponująco wyglądają również rozbijające się na plażach jaśniejące w podobny sposób fale.

Obecność tych glonów oznacza, że w miejscach ich bytowania rośnie ilość amoniaku w wodzie, co z kolei odstrasza ryby. Pojawienie się niebieskiego oceanu zwykle skutkuje z tego powodu degradacją łowisk.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Skomentuj