Kategorie:
Zespół naukowców przebił się przez grubą pokrywę lodową na Antarktydzie, aby zbadać podlodowcowe jezioro Mercer z nadzieją na odnalezienie śladów życia. Podczas badań dokonano dość zaskakującego odkrycia w postaci bakterii, szczątków niesporczaków i skorupiaków oraz alg.
Badania w tej mroźnej części świata prowadzili naukowcy z projektu Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access (SALSA), którzy pod koniec grudnia wykonali głęboki odwiert. Ich celem było odizolowane od świata zewnętrznego jezioro Mercer, przykryte ponad kilometrową warstwą lodu.
Gdy udało się wykonać szeroki na 60 cm otwór, wysłano do podlodowcowego jeziora instrumenty pomiarowe. Naukowcy rozpoczęli eksplorację tamtejszych wód, abyśmy mogli dowiedzieć się interesujących rzeczy o tamtejszym środowisku – szczególnie pod kątem biologicznym.
Źródło: SALSA
Teraz zespół powiadomił o odkryciu bakterii w ilości ponad 10 tysięcy komórek na mililitr oraz pozostałości po skorupiakach i tzw. niesporczakach. Szczątki mogą mieć 10 tysięcy lub 120 tysięcy lat. Życie pod tą postacią mogło pojawić się tam w okresie ocieplenia, gdy pokrywa lodowa stopiła się, a jezioro zyskało dostęp do świata zewnętrznego.
Źródło: SALSA
Naukowcy po raz pierwszy dotarli do jeziora Mercer, choć podlodowcowe pokłady wody zostały odkryte przypadkiem w 2007 roku. Projekt SALSA podzielił się wstępnymi wynikami badań, a kolejne informacje będą do nas docierać na przestrzeni kolejnych lat. Warto dodać, że w 2013 roku, życie bakteryjne zostało również odkryte w jeziorze Whillansa, które jest pokryte lodem o grubości 800 metrów.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Skomentuj