W jednym z brytyjskich miast powstanie system autonomicznych taksówek

Kategorie: 

Chevrolet EN-V - źródło: www.gm.com
W 2015 roku Wielka Brytania rozpocznie pierwszy pilotażowy test nowoczesnego systemu bezzałogowych taksówek. Projekt wart 65 milionów funtów będzie przeprowadzany w mieście Milton Keynes a w przyszłości prawdopodobnie pojawi się również w kolejnych brytyjskich miastach.

 

Te w pełni elektryczne, autonomiczne pojazdy z wbudowanym systemem GPS, kamerami oraz sensorami będą jeździć z prędkością 19 km/h po specjalnej jezdni, przeznaczonej tylko dla tych samochodów. Ich ładowanie będzie możliwe dzięki systemowi indukcyjnemu, który będzie rozmieszczony wzdłuż trasy.

 

Dwuosobowe pojazdy są tak zaprojektowane aby mogły przewozić bagaże, torby z zakupami lub wózek z dzieckiem. Każdy przejazd będzie kosztował 2 funty, natomiast samo wezwanie autonomicznej taksówki będzie możliwe dzięki specjalnej aplikacji w smartphonie.

Projekt jest prowadzony przez Automotive Council UK we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge i firmą inżynierską Arup. Test będzie trwał dwa lata a jeśli system się sprawdzi to prawdopodobnie pojawi się również w innych miastach Wielkiej Brytanii .Obecnie nie wiadomo jakie pojazdy zostaną wykorzystane w tym projekcie. Jedna z opcji zakłada wprowadzenie samochodów Chevrolet EN-V (zdjęcie na górze), należących do firmy General Motors.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika niebieskozielona

I w miastach powinny byc

I w miastach powinny byc tylko takie pojazdy. Nikomu nie jest potrzebna predkosc, smrod i chamstwo na drogach. Jakie 10% kierowcow ma predyspozycje do kierowania pojazdem, a reszta albo nie ma wyjscia, albo brak rozsadku. Gdybym mogla nie jezdzilabym.

Portret użytkownika berek12

A kim ty jestes zeby

A kim ty jestes zeby decydowac jakie pojazdy powinny być w miastach? jak ci nie pasuje to się wyprowadź, a co do jeżdżenia to masz racje, lepiej tego nie rób bo jeśli za kierownicą jesteś taka elokwentna jak tutaj to boje się o ludzi w twoim otoczeniu.

Skomentuj