Kategorie:
Wulkan Öræfajökull jest najwyższym szczytem na Islandii, otoczonym trzema lodowcami: Vatnajökull, Skeiðarárjökull, Skaftafellsjökull. Od 290 lat wulkan tkwił w uśpieniu, jednak bardzo prawdopodobne jest to, że właśnie obudził się do życia, a Europie może grozić z tego powodu prawdziwy kataklizm.
W islandzkiej jaskini lodowej, znanej turystom jako Kristallinn, wykryto nietypowy zapach siarki. Informację tę powinno się powiązać z faktem, że jaskinia znajduje się nieopodal wulkanu Öræfajökull, w obrębie którego zidentyfikowano w tym roku aktywność sejsmiczną. Obecnie jaskinia badana jest sprzętem do pomiaru dwutlenku siarki.
W listopadzie 2017 roku pewien pilot przelatujący nad wulkanem Öræfajökull zaobserwował nowy stożek wulkaniczny w kalderze wulkanu. Następnie badania wykazały, że kaldera wulkanu pogłębiła się o 20 m, a szczeliny lodowców, które otaczają wulkan, znacznie się rozszerzyły.
Na początku lutego 2018 roku w obrębie wulkanu odnotowano najsilniejsze jak dotąd trzęsienie ziemi (dokładne obserwacje rozpoczęto od 1976 roku), o magnitudzie 3,6. Warto dodać, że ostatnia aktywność tego wulkanu rozpoczęła się w sierpniu 1727 roku i zakończyła w maju 1728 roku.
Wiadomo już, że wybuchy Öræfajökulla zachodzą regularnie co 300 lat, więc obecny bieg zdarzeń jest nie do uniknięcia – jednak czy nadchodząca erupcja będzie tak niszczycielska, jak poprzednie? Informacje o dawnych erupcjach wulkanu świadczą o tym, że wydarzenia te były katastroficzne. W 1362 roku wiązało się to z największą erupcją oraz wylewami lawy w historii Islandii, a w 1727 roku z powodziami spowodowanymi przez topnienie lodowców otaczających wulkan.
W 2010 roku erupcja mniejszego wulkanu Eyjafjallajökull spowodowała ewakuację mieszkańców 2 islandzkich miast, a także paraliż ruchu lotniczego, gdy odwołano aż 100 tysięcy lotów. Tak więc perspektywa tego, że wulkan Öræfajökull jest znacznie potężniejszy, może być silnie martwiąca.
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Skomentuj