W Japonii znaleziono fragmenty meteorytów po upadku jasnej kuli ognistej

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

KIlka dni temu doszło do upadku obiektu z kosmosu, który płonął przelatując nad Japonią. Okazuje się, że fragmenty tego ciała niebieskiego dotarły do powierzchni ziemi i zostały odnalezione.

 

Fragmenty będące prawdopodobnie pozostałościami tego meteora odnaleziono w okolicach miasta Narasino. Początkowo nie było jasne czy są to fragmenty ciała niebieskiego, które eksplodowało nad Japonia dwa tygodnie temu. Jednak ostatecznie możliwe było potwierdzenie pochodzenia fragmentów na podstawie analizy ich składu.

Obiekt wszedł w ziemską atmosferę 2 lipca bieżącego roku około 2:30 czasu lokalnego. Jasny błysk nad miastem zauważyli mieszkańcy Tokio. Dodatkowo wielu donosiło, że zjawisku towarzyszył głośny huk. Jak wykazały obliczenia, przyczyną tego wydarzenia, było wejście w atmosferę meteoroidu o średnicy około 1,6 metra i wadze 5,5 tony. Meteor wleciał w gęste warstwy ziemskiej powłoki gazowej z prędkością około 15 kilometrów na sekundę a energia wybuchu wynosiła 150 ton trotylu.

Już chwilę po zjawisku podejrzewano, że w kilku miastach w prefekturze Chiba mogły spaść meteoryty. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu w Narasino dwóch fragmentów ważących 63 i 70 gramów. Pierwszy fragment znalazła jedna z mieszkanek 2 lipca, a dwa dni później zlokalizowano drugi. Z powodu deszczu zawarte w nim żelazo już się utleniało.

 

Analiza fragmentów wykazała, że w składzie kosmicznej skały były izotopy glinu, sodu i manganu powstające w wyniku promieni kosmicznych. Ponieważ niektóre izotopy mają okres półtrwania zaledwie kilka dni, eksperci byli w stanie potwierdzić, że kamienie pochodzą z kosmosu i należy je wiązać z niedawnym meteorem. Codziennie w atmosferze ziemskiej płonie kilka tysięcy meteorów, ale nie jest łatwo znaleźć fragmenty odpowiadające zaobserwowanym rozbłyskom. A jednak w rzadkich przypadkach kule ogniste docierają do Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj