W Japonii wyhodowano świnię z narządami odpowiednimi do przeszczepienia u ludzi

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Rozwój ksenotransplantacji, czyli przeszczepiania organów międzygatunkowych, szczególnie z genetycznie zmodyfikowanych świń do ludzi, otwiera nowe perspektywy dla medycyny transplantacyjnej, która od lat zmaga się z chronicznym niedoborem organów do przeszczepów. Naukowcy z Japonii, w szczególności zespoły związane z Uniwersytetem Meiji i firmą PorMedTec, odnotowali znaczący postęp w tej dziedzinie, skutecznie klonując prosię z zastosowaniem importowanych komórek genetycznie zmodyfikowanych, co jest kamieniem milowym w rozwoju ksenotransplantacji na terenie Japonii.

 

Technologia stojąca za hodowlą genetycznie zmodyfikowanych świń, którą opracowano w USA, ma na celu wyeliminowanie ryzyka odrzucenia przeszczepionego organu przez organizm człowieka. Bezpieczne narodziny klonowanego prosięcia w Japonii stanowią pierwszy krok na długiej drodze do osiągnięcia pełnej zgodności międzygatunkowej organów, co może znacznie zwiększyć dostępność niezbędnych organów dla pacjentów na całym świecie.

 

Warto zwrócić uwagę na niedawne przypadki zastosowania organów od genetycznie zmodyfikowanych świń u ludzi, które choć obiecujące, podkreślają również wyzwania związane z tą nowatorską terapią. Na przykład, w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland, pierwszy pacjent, który otrzymał serce od genetycznie zmodyfikowanej świni, przeżył prawie sześć tygodni, co jest znaczącym osiągnięciem, mimo że w jego sercu odkryto wirusa cytomegalii pochodzenia świnkiego.

 

Te wstępne sukcesy i trudności pokazują, że droga do powszechnej akceptacji ksenotransplantacji jest jeszcze długa i wymaga dalszych badań. Należy podkreślić, że oprócz kwestii technicznych i medycznych, ważne są również aspekty etyczne związane z wykorzystaniem zwierząt genetycznie zmodyfikowanych w celach transplantacyjnych.

 

Japońskie badania i międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwoju ksenotransplantacji mogą w przyszłości przynieść przełom w leczeniu wielu nieuleczalnych dotąd chorób i znacząco poprawić jakość życia pacjentów oczekujących na przeszczepy. Jednakże, aby te wizje stały się rzeczywistością, konieczne jest dalsze zaangażowanie naukowców, etyków i społeczeństwa w rozwiązywanie powstających wyzwań.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Bieg do koryta mają

Bieg do koryta mają zaimplementowany. Teraz ponoć po czystkach w spółkach skarbu państwa miały zostac odpolitycznione, a dowiadujemy się, że politycy kłócą się o swoich kandydatów. Ludzie po tych czystkach, moż przejrzą na oczy ile jest synekur potworzonych i niegdzie nie słyszę, że ma być to odchudzone, tylko że zastąpione swoimi. Politycy otwarcie mówią, jak ważne są wybory samorządowe, bo tam jest tysiące synekyr do obsadzenia swoimi. Takie 30 osób startujących w regionie do sejmu, ggdzie dostaje się dwoje, pozostali nie mogą być bbezrobotni, za firmowanie kampanii i bycie w partii stolec dyrektorski w jakiejś spólce miejskiej należy się, jak to szczerze do bólu powiedziała Szydło.  

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj