W Japonii wybuchł wulkan Satsuma-Iojima

Kategorie: 

Źródło: JMA, Wikimedia Commons

Wulkan Satsuma-Iojima leżący u wybrzeży Japonii wybuchł 2 listopada o godzinie 17:35 czasu lokalnego. Jest to pierwsza erupcja tego wulkanu od 2013 roku.

Wulkan jest częścią kaldery Kikai, miejsca jednej z największych erupcji holocenu na świecie, która miała miejsce około 6300 lat temu. Erupcja spustoszyła południowe i środkowe Kiusiu, które pozostało niezamieszkane przez kilka kolejnych stuleci.

Według Japońskich serwisów informacyjnych, kolumna pyłu wulkanicznego wzniosła się na 1,8 km nad poziomem morza. Pył, który znalazł się w atmosferze podryfował na północny zachód. W związku z tym, Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) ogłosiła alarm wulkaniczny stopnia 2.

Kikai jest w większości zanurzoną kalderą o szerokości 19 km i znajduje się w pobliżu północnego krańca wysp Ryukyu na południe od Kiusiu. Erupcje wulkanu były notowane już w przeszłości, a silne wybuchu z 1934 i 1935 roku spowodowały powstanie niewielkiej wysepki w pobliżu.

Wulkan znany jest ze swojej aktywności, jednak występujące erupcje mają stosunkowo niewielką siłę. Głównym zagrożeniem są jednak unoszące się słupy pyłu wulkanicznego, które mogą zagrażać komunikacji, a przede wszystkim lotnictwu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Japonia jest rozlokowana na

Japonia jest rozlokowana na terenie niestabilnie geologicznym.Mówiąc prościej. Ci ludzie zamieszkali na grubej warstwie pumeksu zakotwiczonym na wulkanicznych palach erupcji wbitych w dno oceanu.To się w końcu samo zawali ! 

Skomentuj