W Japonii stworzono najmniejszą rakietę zdolną do wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Japońska agencja kosmiczna JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency ) przeprowadziła 2 lutego pierwszą udaną próbę najmniejszej rakiety kosmicznej na świecie. Z jej pomocą udało się wynieść na orbitę okołoziemską niewielkiego satelitę.

Rakieta o nazwie SS-520-5 została wystrzelona z kosmodromu Utinoura w południowo-zachodniej Japonii. Jest to właściwie specjalny pocisk rakietowy, który może wynosić na orbitę mikrosatelity. Podczas tego startu wystrzelono 35-centymetrowego mikrosatelitę Tricom-1R. 

 

Konstrukcja rakiety SS-520-5 jest oparta na japońskiej rakiecie meteorologicznej SS-520. Odróżnia ją przede wszystkim to, że w swej kosmicznej wersji otrzymała dodatkowy trzeci człon podczas lotu. Kosmiczny pocisk ma 10 m długości i 50 cm średnicy. Rakieta SS-520-5 miała masę około 2,6 tony, w tym 2 tony to paliwo.

Źródło: JAXA

Wcześniej, w styczniu 2017 roku, JAXA uruchomiła rakietę SS-520-4, ale wtedy wystrzelenie zakończyło się niepowodzeniem. Problem wystąpił z powodu awarii okablowania, która wystąpiła w drugim członie. Według przedstawicieli JAXA, udało się przezwyciężyć te kłopoty i ostatnie odpalenie SS-520 zostało uznane za sukces. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika k-u---p-a

Ciekawe, tego jakos nikt nie

Ciekawe, tego jakos nikt nie okresla jako prowokacja i rozwoj niedozwolonej broni? To przeciez tylko miniaturowa rakieta miedzykontynentalna? Przeciez miala byc deeskalacja? Po prosbach o "wiecej manewrow" wokol Korei tez widac kogo boli spokoj...

Skomentuj