W Jakucji spłonęło ponad 7 milionów hektarów lasu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Straż pożarna w Rosji gasiła ostatnio ponad 70 pożarów dziennie. Lasy płoną w kilku regionach tego gigantycznego kraju, ale najtrudniejsza sytuacja jest nadal w Jakucji. Spłonęło tam już ponad siedem milionów hektarów.

W Jakucji stale zagrożonych jest kilkanaście osiedli. Służby usiłują nie dopuścić do pożarów korony drzew, które są najbardziej niebezpieczne. Wysokość płomienia jest dziesięciokrotnie większa od wzrostu człowieka, temperatura w palenisku wynosi około tysiąca stopni, topi się nawet żeliwo. Iskry i płonące gałęzie rozpraszają się na setki metrów. 

 

Tego lata w Jakucji prawie nie było deszczu. I w takiej sytuacji bardzo pomocne są samoloty. Z ich pomocą piloci-obserwatorzy powodują sztuczne opady nad największymi pożarami. Eksperci ładują do samolotu naboje pirotechniczne z jodkiem srebra, a następnie strzelają do chmur. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nie myl pożaru ściółki ze

Nie myl pożaru ściółki ze spłonięciem drzewostanu . To , że niektóre rodzaje lasów i drzew w nim rosnących (ale nie w Europie) tolerują a nawet czasem potrzebują ognia nie oznacza , że wszędzie to się sprawdza . Jak się drzewa spalą od dołu go góry to co ci odrośnie ??? 

Portret użytkownika Maxfix

Dziwne że nikogo na świecie

Dziwne że nikogo na świecie nie interesuje te 7 milionów hektarów a tyle mówi się o ekologi przecież to płuca świata .Polacy   pojadą  do Turcji do niemiaszków ba nawet do ukrów ale Ruskich be a niech się pali .Tyle w temacie hipokryzja i zakłamanie dzisiejszego świata woła o pomstę.

Portret użytkownika Nickt

7 milionów hektarów? Totalna

7 milionów hektarów? Totalna masakra. Powierzchnia całej Polski to ok. 31 mln hektarów. Natomiast te 7 mln to powierzchnia niemalże idealnie odpowiadająca powierzchni Czech (7.8 mln). O Słowacji nie mówiąc, która ma 4.9 mln powierzchni.

Skomentuj