W Jakucji odnaleziono unikatowy diament w diamencie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W jednej z kopalni diamentów znajdujących się w Jakucji na terenie Rosji, znaleziono unikalny przykład diamentu. Właściwie są dwa diamenty w jednym, większym znajduje się pusta przestrzeń w której jest kolejny diament.

 

To jedyny znany na Ziemi kamień szlachetny tego typu.  Według ekspertów powstał około 800 mln lat temu. Nie jest to wielki kamień bo jego rozmiar to zaledwie 0,62 karatów, czyli około 0,124 grama. Jego rozmiar to 4,8 x 4,9 x 2,8 mm. 

 

Według wstępnych szacunków, pierwszy został utworzony wewnętrzny diament, a następnie w wyniku procesów biochemicznych został on obudowany kolejnym diamentem. Jest to zupełnie niespotykana kreacja przyrody i zadziwia samym faktem, że w ogóle była możliwa.

Ta niezwykła szlachetna grzechotka została odnaleziona przez firmę Alrosa. Jest to rosyjski potentat w wydobyciu diamentów. Odpowiada on za 27% światowego wydobycia. Firma ma też duże udokumentowane rezerwy kamieni szlachetnych, które dopiero czekają na wykopanie. Być może wśród nich znajduje się również kolejny taki unikalny diament

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj