W Jakucji odkryto szczątki niedźwiedzi jaskiniowych, które mają niemal 40 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: https://readovka.ru/news/61956

Naukowcy z Rosji odkryli nietknięte szczątki niedźwiedzi w Jakucji na kontynencie. Dojrzałe osobniki zachowały się tak dobrze, że nawet ich nosy nie zostały uszkodzone.

 

Rosyjscy naukowcy odkryli na Syberii niedźwiedzia jaskiniowego i młode, liczące co najmniej 39 tys. lat. Niezwykłe znalezisko na obszarze Jakucji jest pierwszym na świecie, ponieważ do tej pory odkrywano tylko kości niedźwiedzi jaskiniowych.

 

Naukowcy znaleźli dwie całe tusze niedźwiedzia, w tym jednego dorosłego z zębami. Dorosły był tak dobrze zakonserwowany w wiecznej zmarzlinie, że nawet jego nos pozostał nietknięty.

 

Niedźwiedzie jaskiniowe to prehistoryczny gatunek lub podgatunek, który żył w Eurazji od około 300 tys. do 15 tys. lat temu.

 

Szczątki zostaną przebadane przez naukowców z Północno - Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (NEFU) w Jakucku, najzimniejszego miasta na świecie. Placówka znajduje się w czołówce badań nad wymarłym mamutem włochatym i nosorożcem.

 

Według dr Grigoriewy, która pracuje w Instytucie Ekologii Stosowanej Północy na uczelni, do badań zaproszeni zostaną także zagraniczni naukowcy.

 

Szczątki niedźwiedzi, które prawdopodobnie pochodzą z okresu od 22 tys. do 39,5 tys. lat, zostały znalezione przez pasterzy reniferów. Poszukiwacze zgodzili się zezwolić ekspertom z Północno - Wschodniego Uniwersytetu Federalnego na zbadanie szczątków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj