W jakich przypadkach osoba dorosła powinna założyć aparat ortodontyczny?

Kategorie: 

Źródło: pexels.com

Zazwyczaj aparaty ortodontyczne kojarzą nam się z dziećmi i młodzieżą. Wielu dorosłych zastanawia się nad podjęciem leczenia ortodontycznego, ale nie mają pewności, czy jest to możliwe. Do gabinetów ortodontycznych trafia coraz więcej dorosłych pacjentów, a leczenie jest skuteczne i bardzo satysfakcjonujące. Okazuje się też, że nie tylko względy estetyczne są dla pacjentów istotne. Coraz więcej osób walczy z doskwierającymi na co dzień problemami zdrowotnymi.

Krzywe zęby a samoocena

Oczywiście wielu pacjentów od lat zmaga się z niską samooceną spowodowaną krzywym zgryzem. Często kwestie finansowe uniemożliwiały wcześniejsze podjęcie decyzji o leczeniu ortodontycznym. Ma to ogromny wpływ nie tylko na nasze życie prywatne, ale i zawodowe. Niektórzy obawiają się też samego procesu leczenia albo nie mogą pozwolić sobie na widoczny aparat ortodontyczny.

Ortodoncja rozwija się bardzo szybko i wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów. Proces leczenia jest oczywiście nieco dłuższy niż u młodych pacjentów. Struktury kostne nie są już tak plastyczne, ale mimo tego wiele można poprawić. Nie należy też obawiać się bólu czy dyskomfortu, wystarczy wybrać dobrego specjalistę. Osoby, którym zależy na dyskretnym procesie leczenia, mogą wybierać spośród aparatów estetycznych, które są niemal całkowicie niewidoczne.

 

Problemy z wymową, jedzeniem, oddychaniem

Wiele osób latami zmaga się z takimi problemami, a niestety z czasem potrafią one eskalować. Utrudniają one codzienne życie i zazwyczaj pacjenci pojawiają się w gabinecie, jak problem jest już bardzo poważny. Oczywiście w takiej sytuacji wciąż można wiele zrobić, ale trzeba pamiętam, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej.

Już podczas pierwszej konsultacji w gabinecie https://persdental.pl/ lekarz ocenia stan uzębienia i przeprowadza obszerny wywiad. Konieczne jest też pobranie wycisków i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pacjent może wybrać pośród kilku różnych rodzajów aparatów, ale to ortodonta doradzi nam najlepiej.

 

Ból głowy i żuchwy, wady postawy

Wielu pacjentów trafia do gabinetów ortodontycznych, ponieważ takie jest zalecenie innego lekarza. Względy estetyczne są wtedy zdecydowanie na drugim planie. Bardzo często nawracający i uciążliwy ból głowy czy żuchwy może wynikać właśnie z krzywego zgryzu. Jedyną drogą do poprawy komfortu życia jest leczenie ortodontyczne.

Intuicyjnie nie łączymy wady zgryzu z niepoprawną postawą ciała, a bardzo często właśnie tak się dzieje. Okazuje się, że nasze zęby mają ogromny wpływ na cały nasz organizm i mogą powodować właśnie takie problemy. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia ortodontycznego jak najszybciej. Czas zazwyczaj działa na naszą niekorzyść, a przecież każdemu z nas zależy nie tylko na pięknych, ale przede wszystkim prostych zębach.

 

Czy warto prostować zęby w wieku dorosłym?

Na wizytę u ortodonty możemy zdecydować się w każdym wieku. Jeżeli młodość mamy już dawno za sobą, ale chcemy zawalczyć o zdrowe i piękne zęby, to powinniśmy wykonać pierwszy krok. Oczywiście leczenie może potrwać trochę dłużej, ale zawsze kluczem do sukcesu jest współpraca z lekarzem prowadzącym i stosowanie się do wszystkich jego zaleceń.

Lekarz przekaże nam wszystkie niezbędne informacje. Musimy pamiętać o wizytach kontrolnych, odpowiedniej higienie jamy ustnej czy innych zaleceniach. Niezwykle ważna jest samodyscyplina, ale wbrew pozorom okres noszenia aparatu nie jest bardzo wymagający od pacjenta. Dodatkowo aparaty estetyczne zapewniają komfort noszenia na co dzień i nie przeszkadzają w naszym życiu towarzyskim czy zawodowym.

Leczenie ortodontyczne poprawia naszą samoocenę i zdrowie. Jest niezwykle ważnym elementem holistycznego dbania o komfort życia pacjenta. Nie powinniśmy obawiać się bólu, komplikacji czy niepowodzenia. Doświadczony lekarz ortodonta zadba o nasze zęby.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj