W Izraelu otworzono pierwszą na świecie fabrykę sztucznego mięsa

Kategorie: 

Źródło: tg

Wielu oczekuje się, że produkty Future Meat Technologies trafią do publicznej sprzedaży do 2022 roku.

 

Startup Future Meat Technologies otworzył pierwszą na świecie fabrykę „przemysłowej hodowli mięsa” z komórek białkowych w izraelskim mieście Rehovot. Według firmy produkcja będzie mogła dostarczać drób, wieprzowinę, jagnięcinę, a później wołowinę w ilościach do 500 kilogramów dziennie.

 

Według prezesa startupu, Roma Kshuka, otwarcie zakładu to ogromny krok w kierunku przyszłości technologii mięsnej i eliminacji mięsa z uboju zwierząt. Produkty Future Meat Technologies trafią do publicznej sprzedaży do 2022 roku.

 

Do tej pory izraelski startup zebrał 43 miliony dolarów na inwestycje. Według Kshuka, udało się osiągnąć najniższą cenę za produkcję hodowanych piersi z kurczaka, zmniejszając ją do czterech dolarów.

 

Firma twierdzi, że jej produkcja, w porównaniu z tradycyjną produkcją mięsa, wytwarza o 80 proc. mniej gazów cieplarnianych, zajmuje o 99 proc. mniej miejsca, a także zużywa o 96 proc. mniej wody. Dzięki temu fabryka jest bardziej przyjazna dla klimatu.

 

Zgodnie z ogłoszonymi planami Future Meat Technologies w swoich działaniach koncentruje się na jednym z największych rynków konsumpcji mięsa, tj. USA. Do końca przyszłego roku firma zamierza stać się głównym dostawcą mięsa do restauracji w tym kraju, a później rozszerzyć swoje wpływy w Europie i Chinach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Nickt

Gdybym nie wiedział, że to

Gdybym nie wiedział, że to jest szkodliwe świństwo to pewnie bym jadł. A najgorsze jest to, że znajdzie się grupa ludzi, która to kupi. Za ileś lat człowiek jedzący normalne mięso będzie traktowany jak świr.

Portret użytkownika Robaczkowa

Nie znam terminu ,,komórka

Nie znam terminu ,,zwierzęca komórka białkowa". Może niedouczona jestem albo to jakaś nowa nomenklatura. (Wszystkie komórki zwierzęce składają się głównie z wody i białka. No może w tych tłuszczowych ilościowo tłuszcz dominuje nad białkiem.) Wszystkie komórki są w uproszczeniu ,,wodno-białkowe". Myślę, że chodzi o komórki macierzyste. Jedzenie takiego mięcha (i przedostanie się żywych komórek macierzystych do naszego ciała) byłoby bardzo groźne. Groziłoby licznymi mutacjami i nowotworami, nadmiernym namnażaniem się tych komórek w niewłaściwych miejscach w naszym organiźmie. Próbowano tymi komórkami odmładzać ludzi ale to było groźne. Wiem, że teraz trwają badania nad odtwarzaniem uszkodzonych nerwów, odzyskiwaniem wzroku, uzupełnianiem ubytków w rdzeniu kręgowym i odwracaniem paraliżu przy pomocy tych komórek. Też technologia produkcji ,,sztucznej" skóry do przeszczepów i narządów do przeszczepów wiąże się z komórkami macierzystymi. No ale w przypadku poważnych chorób ryzyko jest uzasadnione i czasami warto je ponieść. W przypadku leczenia ludzi aby ograniczyć ryzyko myśli się o stosowaniu własnych komórek macierzystych.

W przypadku ,,mięsa kurczaka" ryzyko będzie większe bo to nie będą nasze własne komórki ale ,,kurczakowe" czyli odległe nam genetycznie. 

Wprawdzie możnaby takie mięcho pasteryzować ale zawsze jakieś zanieczyszczenia żywymi komórkami się znajdą. Tatara z tego chyba raczej nie będą polecać.

Teraz w niektórych polskich klinikach weterynaryjnych psy się leczy komórkami macierzystymi. Pewno to próby przed zastosowaniem medycznym tych metod u ludzi.

 

Takie mięcho dało by się wyprodukować i inną metodą - bardziej bezpieczną. Wprowadzić geny odpowiedzialne za produkcję zwierzęcych białek do komórek bakterii lub glonów. Namnażać zmodyfikowane genetycznie bakterie lub glony. Organizmy jednokomórkowe rozmnażają się bardzo szybko, biomasa  może nawet się zwiekszać w postępie geometrycznym. Komórki tych namnożonych organizmów bedą pełne zwierzęcych białek. Następnie zrobić papkę - pulpę z bakteryjek czy gloników. Potem przy pomocy drukarki 3D wydrukować mięso dodając odpowiednie barwniki spożywcze. Ja tak bym się za to zabrała. No - może tak to ma wygladać? Wtedy NIE mówię nie! W ten sposób dzisiaj produkuje się niektóre leki (czesto hormony).

Bardzo ciekawe jaką technologię będą chcieli wykorzystać?

Tutaj znalazłam opis produkcji sztucznego mięsa.Sztuczne mięso - właściwości, jak powstaje, czy jest zdrowe? - PoradnikZdrowie.pl   Według opisu do jego produkcji stosuje się komórki macierzyste czyli tę NIEBEZPIECZNĄ technologię.

Skomentuj