W Izraelu odnaleziono skarb sprzed 1100 lat

Kategorie: 

Źródło: Heidi Levine

Grupa nastolatków odnalazła w Izraelu zakopany pod ziemią skarb składający się z setek złotych monet. 425 z nich zostało schowanych w glinianym dzbanie, jego wieczko zabezpieczono gwoździem i złożono w piaskach dzisiejszego środkowego Izraela.


Złoto leżało ukryte przez ponad 1100 lat, aż do zeszłego tygodnia, kiedy dwóch 18-latków biorących udział w wykopaliskach archeologicznych na zboczu wzgórza w Yavneh wydobyło go spod Ziemi. Monety, które ważą mniej niż kilogram i są wykonane z czystego złota, pochodzą z IX wieku, kiedy kalifat Abbasydów rządził rozległym imperium rozciągającym się od Persji na wschodzie po Afrykę Północną na zachodzie.


Źródło: Heidi Levine


Jak twierdzi Robert Kool, ekspert ds. monet w Israel Antiquities Authority, znalezisko było „rzadkim skarbem”, który może pomóc archeologom w lepszym zrozumieniu tego, co działo się w tym czasie w regionie.

„Skarb składa się z pełnych złotych dinarów, ale także - co jest niezwykłe - zawiera około 270 małych kawałków złota, kawałków złotych dinarów wyciętych, aby służyć jako drobna reszta”

Jeden z wycinków wykopanych w zeszłym tygodniu, zawierał fragment złotej monety solidusowej cesarza bizantyjskiego Teofila, który rządził od 829 do 842 roku. Jego pojawienie się w islamskim skarbie stanowi dowód na istotne powiązania między dwoma rywalizującymi w tym okresie imperiami.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj