W Izraelu odkryto „najdłuższą na świecie jaskinię solną”

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Izraelscy naukowcy twierdzą, że odkryli najdłuższą jaskinię solną na świecie. 10 km przejść i komór w jaskini Malham, z widokiem na Morze Martwe, zostało zmapowane w ciągu dwóch lat. Znajduje się ona w pobliżu miejsca, w którym, zgodnie z Biblią, żona Lota została zamieniona w słup soli. Oczekuje się, że deszcz z czasem wydłuży Malham, twierdzą naukowcy.

 

Dzieje się tak, gdy woda deszczowa spływa po pęknięciach na powierzchni, rozpuszczając sól i tworząc półpoziome kanały wzdłuż kanału, który prowadzi w kierunku Morza Martwego.

 

Część jaskini Malham, która biegnie przez górę Sodom, została już zmapowana w latach osiemdziesiątych. Dwa lata temu Yoav Negev z Israel Cave Explorers Club postanowił ukończyć pracę w tym zakresie i powołał zespół naukowców oraz ekspertów od jaskiń.

 

Podczas jednej przerw obiadowej w jaskini, Boaz Langford z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie powiedział, że odkrywcy skarżyli się, że ich makaronom brakuje przypraw. „Zerwaliśmy więc trochę soli z jednej ze skał i użyliśmy tego” – powiedział Langford.

 

Malham pobiła trzynastoletni rekord, który od 2006 r. należał do Trzech Nagich Mężczyzn (Trzech Nudów), czyli jaskini solnej o powierzchni 6,85 km na wyspie Qeshm (Keszm) w Iranie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika &

Ktoś kiedyś napisał książkę i

Ktoś kiedyś napisał książkę i zrobili z tego prawdę. Przecież to jest piepszona powieść. Wszedzie jest narracja i opis szczegółów jakby ktoś przy tym nieustannie był.

 

Kurwa oby te acta 2 zaszkodziło googlom za te capchy z obrazkami.

Skomentuj