W Izraelu oddzielono murem drogę dla Palestyńczyków od tej dla Żydów

Kategorie: 

Źródło: Flash90

Na Zachodnim Brzegu Izraela otworzono drogę, zawierającą fizyczną barierę, która oddziela izraelski ruch drogowy od palestyńskiego. Palestyńscy urzędnicy nie kryli swojego oburzenia, twierdząc, że padli ofiarą rasizmu.

Izraelskie Ministerstwo Transportu poinformowało w oświadczeniu, że nowa droga jest "najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla wszystkich mieszkańców Izraela i Palestyny". Nowo otwarta, pięciokilometrowa droga 4370 jest podzielona wzdłuż jej długości przez betonowy mur zwieńczony ogrodzeniem.

 

Dwa pierwsze pasy drogi łączą osadę Geva Binyamin z jedną z dzielnic Jerozolimy, French Hill. Ta część trasy jest otwarta dla pojazdów izraelskich oraz Palestyńczyków, którzy posiadają pozwolenia na wjazd do Jerozolimy. Pozostałe dwa pasy ruchu prowadzą na wschód, omijają Jerozolimę i są przeznaczone dla Palestyńczyków, którzy nie mają pozwolenia na wjazd do stolicy.

 

Na Zachodnim Brzegu zbudowano również inne podobne drogi, lecz dotychczas żadna z nich tak jednoznacznie nie odgradzała od siebie obu grup etnicznych. Otwarcie trasy wywołało poruszenie wśród Palestyńczyków. Ahmad Majdalani z Organizacji Wyzwolenia Palestyny przyznał, że droga jest przykładem izraelskiego apartheidu, a każdy obywatel znajdujący się po drugiej stronie muru powinien się wstydzić. Jak donoszą lokalne media, bariera między pasami jest wysoka na osiem metrów.

 

Izraelscy urzędnicy odparli zarzuty, argumentując przedzielenie drogi 4370 chęcią rozładowania korków przy wjeździe do Jerozolimy. Minister bezpieczeństwa Izraela określił drogę jako "przykład możliwości stworzenia wspólnego życia Izraelczyków i Palestyńczyków, przy jednoczesnym radzeniu sobie z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa". Autonomiczne władze Palestyny i grupy broniące praw człowieka podtrzymują jednak stanowisko, że "nowa droga jest absolutnie niedopuszczalna i ucieleśnia dyskryminację narodu palestyńskiego". 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Maryjan_66

Roboty dużo nie będzie,

Roboty dużo nie będzie, ekrany z zewnątrz przesunie się do środka.

W końcu zobaczymy nieco więcej krajobrazu jadąc autem, i unikniemy debilnych wypadków spowodowanych tym, że kierowcy patrzą jaki to akurat wypadek zdarzył się na pasie przeciwnym, jakby to ich miało dotyczyć? A nie dotyczy. Ich przeznaczenie podąża konsekwentnie w lusterku wstecznym, czasem bocznym.

Portret użytkownika Arya

Pewnie chodzi Ci o ten film:

Pewnie chodzi Ci o ten film: https://www.youtube.com/watch?v=odtVGy11fG0

Muszę Cię rozczarować. Widziałem całość (już chyba niedostępna na YT) i Korwin tylko cytuje jakąś kobietę. Są to więc slowa wyrwane z kontekstu. Czy Korwin jest Żydem? Może i tak, ale oficjalnie się do tego nie przyznał, a przynajmniej ja nic o tym nie wiem. No chyba, że jest inna wypowiedź niż ta z filmu, do którego podałem link.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj