W Iranie odkryto artefakty z legendarnego królestwa Urartu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupa irańskich archeologów, prowadząc wykopaliska w północno-zachodniej części kraju, odkryła starożytną osadę, która według naukowców była częścią potężnego królestwa Urartu. Ruiny starożytnej osady znaleziono w pobliżu Beigush-Tepe, stanowiska archeologicznego w dystrykcie Chaldoran.

 

Zgodnie z obecną wiedzą historyczną, królestwo Urartu rozkwitło w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Badacze mieli szczęście, ponieważ osada zachowała się w relatywnie dobrym stanie. Nie ma tam też śladu po działalności nielegalnych łowców antyków i przemytników, którzy od lat stanowią duży problem w Iranie.

Ceramika i inne zabytki kulturowe znalezione podczas wykopalisk, wskazują na przynależność do królestwa Urartu. Naukowcy nie wykluczają, że być może znaleźli jedną z królewskich rezydencji. Uważa się, że królestwo Urartu osiągnęło swój szczyt w połowie IX wieku p.n.e, ale stopniowo popadło w ruinę.

 

Ostatecznie, ich tereny zostały podbite przez "irańskich” Medów na początku VI wieku p.n.e. Najstarsze znane źródła historyczne opisujące to państwo pochodzą z dokumentów asyryjskich z początku XIII wieku p.n.e. Dziś jego terytorium jest podzielone między Armenię, Turcję i Iran. Podczas wykopalisk w tych krajach, archeolodzy często znajdują dowody na dawną potęgę Urartu.

Na przykład, w Iranie znaleziono wcześniej pozostałości fortec Urartu, kanałów wodnych i licznych konstrukcji kamiennych, grobów skalnych, napisów naskalnych i tekstów na ścianach budynków. Archeolodzy są nastawieni optymistycznie i wiele wskazuje na to iż wkrótce dowiedzą się więcej na temat historii tego ledwie znanego państwa.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj