W Iraku odkryto starożytne miasto sprzed 2 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Brytyjscy specjaliści odkryli w irackim Kurdystanie starożytne miasto, które zostało założone w czasach Aleksandra Wielkiego. Osada posiada szczątki fortyfikacji i została nazwana przez archeologów Qalatga Darband.

 

Choć dokładny czas budowy miasta pozostaje wciąż nieznany, naukowcy sugerują, że powstało ono w czasach gdy Aleksander Wielki przeprowadzał kampanię przeciwko perskiemu królowi Dariuszowi III. Osada była zlokalizowana na szlaku handlowym, za pośrednictwem którego dostarczano wojskom między innymi wino. 

 

Miejsce zwróciło uwagę ekspertów, gdy dotarli do informacji, że uprawa zbóż jest trudniejsza na niektórych jego obszarach – przypuszczano, że stały tam mury, a badania terenowe potwierdziły naukowe założenia.

Badacze zdołali dotrzeć do wielu szczątków wielkich konstrukcji, w tym murów obronnych, kamiennych pras do produkcji wina i oleju. Znaleziono także fragmenty dachów i kilka posągów, w tym figury przedstawiające Persefonę i Adonisa. Zdaniem naukowców miasto było także aktywne po panowaniu Aleksandra Wielkiego. Prace wykopaliskowe na tym terenie mają trwać do 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj