W Indiach odkryto największego węża w historii Ziemi

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Indyjscy paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w stanie Gujarat - szczątków olbrzymiego węża, który mógł być największym gadem tego typu w historii naszej planety. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem profesora Sunila Bajpai'ego z Indyjskiego Instytutu Technologii w Roorkee rzucają nowe światło na pochodzenie i rozprzestrzenianie się rodziny madzoidów - jednych z największych węży, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię.

 

 

Skamieniałości znalezione w kopalni węgla brunatnego Panadharo wskazują, że długość tego starożytnego gada mogła wynosić aż 15 metrów, czyniąc go tym samym największym wężem ery eocenu. Odkrycie to jest o tyle istotne, że do tej pory największe znane przedstawiciele rodziny madzoidów, takie jak madagaskarski madzoi czy egipska gigantophia, osiągały długość zaledwie 6-8 metrów. 

"Odkrycie na terytorium Indii szczątków tego starożytnego węża, należącego do rodziny madzoidów, sugeruje, że te starożytne gady pojawiły się na terytorium subkontynentu indyjskiego jeszcze przed jego zderzeniem z Azją" - wyjaśnia prof. Bajpai.

Oznacza to, że Vasuki indicus, bo taką nazwę nadali naukowcy temu olbrzymiemu wężowi, zamieszkiwał tereny Indii na długo przed pojawieniem się innych przedstawicieli tej rodziny w Afryce Północnej i południowej Eurazji.

 

Madzoidalne węże wyewoluowały pod koniec okresu kredowego, przetrwały masowe wymieranie dinozaurów i przetrwały aż do końca epoki lodowcowej. Były one dużymi, drapieżnymi gadami, podobnymi do współczesnych boa i anakond, które dusiły swoje ofiary za pomocą potężnych mięśni. Odkrycie Vasuki indicus, który okazał się jeszcze masywniejszy i szerszy od innych znanych przedstawicieli tej rodziny, rzuca nowe światło na ich rozmieszczenie geograficzne i ewolucję.

 

Zdaniem naukowców, późniejsze badania i wykopaliska w Indiach mogą pomóc potwierdzić hipotezę o indyjskim pochodzeniu wielu gatunków afrykańskich i azjatyckich węży madzoidowych. Odkrycie to jest niezwykle istotne, gdyż pozwala lepiej zrozumieć historię i rozprzestrzenianie się tych pradawnych gadów.

 

Choć Vasuki indicus nie jest już wśród nas, jego skamieniałe szczątki dostarczają cennych informacji na temat dawnej fauny Indii i ewolucji potężnych węży, które niegdyś zamieszkiwały nasz glob. Być może przyszłe wykopaliska pozwolą nam odkryć jeszcze większe osobniki tego niezwykłego gada, rzucając nowe światło na historię życia na Ziemi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj