W Hiszpanii pojawił się nowy gejzer wulkaniczny

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Od początku kwietnia w okolicach Almagro w Hiszpanii pojawił się nowy gejzer, który wystrzeliwuje wodę i gaz na wysokość 10 - 15 metrów w powietrze.

 

Naukowcy badający nowy gejzer twierdzą, że najprawdopodobniej jest on związany z działalnością wulkaniczną Campo de Calatrava.

 

Pierwsza erupcja miała miejsce 1 kwietnia br. około południa. Następnie nastąpiła kolejna erupcja 5 kwietnia br., a ostatnia 12 kwietnia br. Za każdym razem woda unosiła się na wysokość około 10 - 15 metrów przez kilka minut, a następnie znikała.

 

Wytrysk wody poprzedza głośny bulgotanie. Pomiary CO2 przed szczytem zdarzenia wyniosły 18,68% (186 800 ppm), podczas gdy osiągnęły 22% (220 000 ppm) po zdarzeniu. To są wartości pięćset razy większe niż normalnie. Odgazowaniu towarzyszy również wzrost temperatury z 15,8ºC o 11:39 do 21,8ºC o 12:19.

 

Zdarzenie wypierania wody miało miejsce w opuszczonej studni pośrodku pola zbóż. Tak potężna eksplozja gazu nie jest niczym niezwykłym w regionie Campo de Calatrava. W latach 2011 – 2013 cztery inne „gejzery” pojawiły się między miastami Almagro i Bolaños, tj. obok nowej fontanny w Almagro.

 

Podobne dziwne zjawisko miało miejsce w 1508 roku, kiedy większość Ciudad Real została zalana wodą z ziemi. Powódź zniszczyła trzysta domów wokół Puerta de Alarcos.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj