W Himalajach znaleziono gigantyczną ćmę

Kategorie: 

Pawica Atlas z Himalajów - foto: Sandesh Kaduri

Fotograf Sandesh Kaduri miał dużo szczęścia, bo odnalazł bardzo dużego przedstawiciela gatunku szczycącego się rekordem największych rozmiarów motyla nocnego. Owad ten to Pawica Atlas.

 

Fotograf opisuje spotkanie z owadem, jako wręcz metafizyczne przeżycie. Gdy ćma otworzyła skrzydła Kaduri jak sam przyznał, po prostu się przestraszył, bo zwierzę wyglądało jakby chciało zaatakować.

 

W końcu pokonał strach i zrobił kilka fantastycznych zdjęć. Entomolodzy twierdzą, że te ćmy są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Fantastyczna kolorystyka ma służyć wyłącznie odstraszaniu wrogów.

Te skrzydlate olbrzymy żyją tylko kilka dni, więc uchwycenie osobnika i to w jego naturalnym habitacie to naprawdę gratka. Co ciekawe owady te nie odżywiają się w postaci motyla, żyją z tego zapasu, jaki udało się im stworzyć w fazie gąsienicy. Pawice Atlas są często hodowane przez entomologów hobbystów właśnie dlatego, że są tak duże w fazie motyla.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JA

CUDOWNA..:) Miałam okzazję, w

CUDOWNA..:)Miałam okzazję, w swoim ogrodzie , dwa lata temu, obserwować rozwój dość popularnej na naszej szer. geograficznej, ćmy, największej podobno, ale żerującej tylko o wschodzie słońca, więc jako ćma ,żadko spotykana, chociaż jak napisałam popularna, przez ludzi...Jej gąsienica była przepiękna ,chociaż skonsumowała mi 1/3 żywopłotu ;))))))))...nie pamiętam nazwy tej ćmy, ale była wielka, a na zimę zbudowała sobie ładny kopczyk w ziemi...na wiosnę zniknęła jako motyl...czatowałam, ale fotek nie umiem robić   szkoda :) Wracając do tego cuda z artykułu...kto zauważył,iż w naturze są osobniki (właśnie jak ta ćma) , które są za życia naturalnymi inedykami ?...czyżby to nie było naturalne i dla człowieka, skoro jest w naturze ziemi ?...i jaka piękna na dodatek... :).

Strony

Skomentuj