W gwiazdozbiorze Centaura pojawiła się supernowa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nova Centauri 2013 jest już praktycznie potwierdzona i można ją obserwować na całej półkuli południowej. Została zauważona, 2 grudnia gdy święciła już z jasnością +5,5. Pierwszy wypatrzył ją poszukiwacz astronom z Australii, John Seach.

 

Astronomowie są pewni, że do 26 listopada 2013 żaden obiekt w tej okolicy nie posiadał magnitudy jasności poniżej +11. Gdy zebrano więcej danych okazało się, że światło z supernowej zaczęło do nas docierać między 1 a 2 grudnia. Zyskała ona już tymczasową sygnaturę PNV J13544700-5909080. Od czasu dokonania odkrycia cały czas wzrasta też jej jasność.

 

Poniższe zdjęcie zostało wykonane 3 grudnia przez zespół astronomów Ernesto Guido, Nicka Howesa i Martino Nicoliniego. Wtedy supernowa jaśniała +4.6

Nova Centauri 2013 jako gwiazda magnitudo +5 - Foto: E. Guido / N. Howes / M. Nicolini

 

Następnego dnia obserwatorzy nieba z Argentyny zmierzyli jasność obiektu, jako +4,3 i prawdopodobnie będzie jeszcze jaśniejsza. Granica widoczności ludzkiego oka to +6 więc każdy może sam poszukać nowej gwiazdy na zachód od Alfa i Beta Centauri.

 

 

 

Więcej informacji na portalu astronomicznym tylkoastronomia.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj