W Gwatemali wzrosła emisja lawy z wulkanu Fuego

Kategorie: 

Źródło: INSIVUMEH

W poniedziałek rano doszło do sporej emisji wulkanicznej z krateru wulkanu Fuego. Ten znajdujący się w Gwatemali żywioł co jakiś czas daje o sobie znać. Tym razem do wznowienia dużej aktywności doszło 2 września 2013 roku.

 

Od kilku tygodni zauważalna była średniej wielkości aktywność tego wulkanu. Dochodziło do upływów lawy, która zstępowała w dół zboczy stożka. Nagle jednak doszło do zwiększenia przepływów, co ostatecznie skutkowało znacznym spływem lawy. Doszło też do licznych lawin skalnych wywoływanych przez zjawiska wulkaniczne.

 

Najdłuższe spływy lawy w momentach średniej aktywności Fuego dochodziło do 200 metrów długości a obecnie dochodzą do dwóch kilometrów. Oczywiście aktywności piroklastycznej towarzyszą też emisje popiołu, którego słup dochodzi do wysokości 3,6 kilometra.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika CRUSADERS

Zobaczcie co się dzieje --

Zobaczcie co się dzieje -- Yokuszhima zatruwa powoli cały świat ,za pół roku w bałtyku ,moze za rok ,zaczną ryby świecić . Narasta zagrożenie zlodowacenia półkuli północnej . Wojna wisi na włosku ,pala papierosy siedząc na beczkach z benzyną . Rosja wysyła kolejny okret na morze śr. A u nas Co ? OFE - ZUS ,pierdoły i ploty z sejmowych kuluarów ,armia rozrzucona po swiecie ,jedyny nasz ponton rakietowy - to fajerwerkowy gumiak ,politycy się zagryzają ,naród nie ma kasiory Parówki i szynka z silikonu ,banany proste ,ślimaki to ryby . Nawet sucharów w sklepach nie ma ! . Qżwa , co za czasy !

Skomentuj