Kategorie:
Wysoki poziom aktywności - w tym silne erupcje, emisje popiołu i nowy przepływ lawy - utrzymuje się na wulkanie Pacaya w Gwatemali. Ta nowa faza wzmożonej aktywności, nastąpiła niecały tydzień po tym, gdy władze ogłosiły koniec ostatniej fazy erupcji, która trwała od 5 lutego do 23 kwietnia.
Jak donosi National Coordination System for Disaster Reduction (CONRED), lawa wypływa z nowego otworu szczelinowego na północno-zachodnim zboczu krateru McKenney. Nowa aktywność wulkanu Pacaya, rozpoczęła się około 29 kwietnia. Lawa wypływająca ze szczeliny kontynuuje swoją drogę na zachód na długości 2 100 metrów. Geolodzy, zgłaszają również liczne wewnętrzne wstrząsy sejsmiczne wokół wulkanu spowodowane ruchem magmy.
Aktywność wulkaniczna w obrębie wulkanu Pacaya jest śledzona od początku XVI wieku. Do początku XIX wieku był bardzo aktywny. W tym okresie odnotowano przynajmniej 23 potężne wybuchowe erupcje. Następnie wulkan na około 150 lat nie wykazywał aktywności, aż do roku 1965, kiedy znów zarejestrowano duży wybuch. Erupcje tego wulkanu są głównie typu strombolijskiego, z charakterystycznymi emisjami gazów wznoszącymi się na setki metrów nad krater. Czasami jednak zdarzają się również najniebezpieczniejsze erupcje pliniańskie, czyli takie jak Krakatau z 1883 roku.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj