W Gwatemali rozpoczęła się poważna erupcja wulkanu Fuego

Kategorie: 

Wulkan Fuego - źródło: twitter / @KaaxWendl

Gwatemalski wulkan Fuego rozpoczął wczoraj aktywną fazę erupcji, która obławiają się emisją lawy i dużych ilości popiołu wulkanicznego. W efekcie mieszkańcy niektórych miejscowości w południowej części Gwatemali, musieli zostać ewakuowani.

 

Nad wulkanem wciąż unoszą się kłęby pyłu, które formują ciemne chmury o niskiej podstawie. Aktywność Fuego objawia się też eksplozjami, które wyrzucają w powietrze duże ilości kamieni i mniejszych fragmentów skał. Spadają one na okoliczne miasteczka stwarzając dodatkowe zagrożenie.

Wulkan Fuego - źródlo: twitter

Na skutek trwającej erupcji zamknięto też międzynarodowy port lotniczy w stolicy kraju, Guatemala City. Władze mają nadzieje, że lotnisko uda się otworzyć w niedzielę, ale wszystko zależy od rozwoju wypadków, na które nikt nie ma wpływu.

Wulkan Fuego widziany z satelity NASA

Wulkan Fuego mierzy sobie 3763 metrów wysokości i znajduje się około 40 km od stolicy. Jego ostatnia znacząca erupcja wystąpiła we wrześniu 2012 roku. Wtedy również doszło do dużej ilości opadów popiołu, co zmusiło władze do ewakuacji. Specjaliści twierdzą jednak, że trwająca erupcja jest silniejsza od tej sprzed trzech lat i porównują tą aktywność do tej obserwowanej na Fuego w 1999 roku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj