W Gwatemali popiół z wulkanu Santiaguito opadł na pobliskie osiedla

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po stosunkowo spokojnym okresie (brak istotnych erupcji od 25 maja), potężny wybuch wulkaniczny ponownie wystąpił na kopule Santiaguito w miniony piątek 17 czerwca br.

 

 

W wyniku erupcji gigantyczna kolumna osiągnęła wysokość 5 km. Wybuchowi towarzyszyła lawina piroklastyczna. Popiół, niesiony wiatrem, osiadł w kilku miastach i wsiach na zachód i południowy – zachód od wulkanu. Władze nie zdecydowały się na ewakuację mieszkańców. Nie odnotowano też żadnych poważniejszych szkód.

 

Santiaguito znajduje się w departamencie Quetzaltenango w zachodniej Gwatemali i jest jednym z 33 aktywnych wulkanów w kraju, obok Pacaya i Fuego. Okolicznym mieszkańcom przekazywane są informacje o grożącym im niebezpieczeństwie.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątSkomentuj