W górach Sierra Nevada spadł arbuzowy śnieg

Kategorie: 

http://www.pochitat.com/v-gorah-serra-nevada-byivaet-arbuznyiy-sneg.html

W górach Sierra Nevada w Kalifornii (USA) miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Spadł tam tzw. „arbuzowy śnieg” (watermelonsnow), donosi portal Pochitat.com. Ten specyficzny opad zawdzięcza swoją nazwę niezwykłej fakturze, kolorowi i smakowi arbuza. Ba - ma nawet arbuzowy zapach i smak.


Różowy śnieg o smaku i zapachu arbuza znajduje się na wysokości ponad trzech tysięcy metrów i przyciąga na zbocza gór wspinaczy z całego świata. Ta tajemnica natury jest nierozwiązaną zagadką dla naukowców, przyrodników, turystów, wspinaczy. Ludzie głowią się nad jej rozwikłaniem od końca dziewiętnastego wieku.


Unikalne zjawisko naturalne związane jest z obecnością jednokomórkowych zielonych alg słodkowodnych (łacińska nazwa Chlamydomonasnivalis) w strukturze śniegu, które oprócz zielonego pigmentu chlorofilu zawierają czerwony barwnik astaksantynę (karotenoid). Powielanie tych mikroskopijnych glonów powoduje niezwykły kolor śniegu.


„Arbuzowy śnieg” może rozwinąć się na powierzchni wody, lodu i śniegu tylko w niskich temperaturach. Algi kwitną po ciemnym i bardzo mroźnym okresie zimy, kiedy woda jest lekko podgrzana. Najpierw zmieniają kolor na zielony, a potem stają się różowe lub czerwone.


Ogromne pola arbuzowego śniegu pojawiają się zwykle późną wiosną. Miejscowi czasem próbują go kosztować, bo jest bardzo słodki i smakuje, jak lody. Nadmierne spożywanie śniegu może wywołać jednak biegunkę.


Różowy lub czerwony śnieg można zobaczyć też czasem w Alpach, na Kaukazie i w innych regionach górskich na naszej planecie na wysokości 3-3,5 km nad poziomem morza. Obserwowano go też w regionach polarnych Ziemi. W Antarktyce znaleziono czerwony, różowy, zielony, żółty, brązowy, fioletowy a nawet czarny śnieg!

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Czołkpancernybardzo

Podejrzewam ze nawet na

Podejrzewam ze nawet na pudelku wstydzili by sie napisac tak chłam.
Autora zapraszam nad Bałtyk posmakować słonej wody z nutka uryny i posmakiem stolca.
Byc moze jak trafisz w dobre miejsce to uda Ci sie wgryźć w kawałek zawierający arbuza.

Skomentuj