W górach Sierra Nevada spadł arbuzowy śnieg

Kategorie: 

http://www.pochitat.com/v-gorah-serra-nevada-byivaet-arbuznyiy-sneg.html

W górach Sierra Nevada w Kalifornii (USA) miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Spadł tam tzw. „arbuzowy śnieg” (watermelonsnow), donosi portal Pochitat.com. Ten specyficzny opad zawdzięcza swoją nazwę niezwykłej fakturze, kolorowi i smakowi arbuza. Ba - ma nawet arbuzowy zapach i smak.


Różowy śnieg o smaku i zapachu arbuza znajduje się na wysokości ponad trzech tysięcy metrów i przyciąga na zbocza gór wspinaczy z całego świata. Ta tajemnica natury jest nierozwiązaną zagadką dla naukowców, przyrodników, turystów, wspinaczy. Ludzie głowią się nad jej rozwikłaniem od końca dziewiętnastego wieku.


Unikalne zjawisko naturalne związane jest z obecnością jednokomórkowych zielonych alg słodkowodnych (łacińska nazwa Chlamydomonasnivalis) w strukturze śniegu, które oprócz zielonego pigmentu chlorofilu zawierają czerwony barwnik astaksantynę (karotenoid). Powielanie tych mikroskopijnych glonów powoduje niezwykły kolor śniegu.


„Arbuzowy śnieg” może rozwinąć się na powierzchni wody, lodu i śniegu tylko w niskich temperaturach. Algi kwitną po ciemnym i bardzo mroźnym okresie zimy, kiedy woda jest lekko podgrzana. Najpierw zmieniają kolor na zielony, a potem stają się różowe lub czerwone.


Ogromne pola arbuzowego śniegu pojawiają się zwykle późną wiosną. Miejscowi czasem próbują go kosztować, bo jest bardzo słodki i smakuje, jak lody. Nadmierne spożywanie śniegu może wywołać jednak biegunkę.


Różowy lub czerwony śnieg można zobaczyć też czasem w Alpach, na Kaukazie i w innych regionach górskich na naszej planecie na wysokości 3-3,5 km nad poziomem morza. Obserwowano go też w regionach polarnych Ziemi. W Antarktyce znaleziono czerwony, różowy, zielony, żółty, brązowy, fioletowy a nawet czarny śnieg!

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika Czołkpancernybardzo

Podejrzewam ze nawet na

Podejrzewam ze nawet na pudelku wstydzili by sie napisac tak chłam.
Autora zapraszam nad Bałtyk posmakować słonej wody z nutka uryny i posmakiem stolca.
Byc moze jak trafisz w dobre miejsce to uda Ci sie wgryźć w kawałek zawierający arbuza.

Skomentuj