W Finlandii wprowadzono regulacje umożliwiające sprzedaż produktów spożywczych z owadów

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Skłonności Finów do egzotycznych potraw wywołują uśmiech na twarzy. Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii ogłosiło w środę, że uprawa i sprzedaż owadów jako żywności jest obecnie dozwolona.

 

Zainteresowanie wykorzystaniem owadów jako żywności dość znacznie wzrosło wśród konsumentów i firm w ostatnich latach. Jednak ze względu na wytyczne UE  dotychczas zabraniano stosowania insektów jako środków spożywczych.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa poinformowało w środę, że postanowiło obecnie zinterpretować wytyczne UE w taki sposób, jaki obowiązują one w innych krajach członkowskich, aby owady mogły być hodowane i sprzedawane jako żywność.

 

Jadalne owady można było kupić w tym kraju wcześniej, ale sprzedawano je pod pretekstem na przykład „udekorowania kuchni”. Obecnie ministerstwo głosi, że chce, aby urzędnicy mogli regulować uprawę i sprzedaż owadów zgodnie ze standardowymi przepisami o bezpieczeństwie żywności. Decyzja w tej sprawie przyjęta została z dużą aprobatą.

„Uprawa i sprzedaż owadów jako artykułów spożywczych wymaga zapewnienia, aby produkty końcowe były bezpieczne dla konsumentów. Evira (instytucja ds. bezpieczeństwa żywności) dostarczy instrukcje dla producentów i organów regulacyjnych, a także od razu zacznie tworzyć zasady dla biznesu i przedsiębiorców w tej branży” – powiedziała Leena Räsänen, dyrektor Działu ds. Bezpieczeństwa Żywności Evira.

Praktyka stosowania owadów jako żywności jest stosunkowo nowa dla krajów zachodnich, ale Finowie interesują się tym zagadnieniem bardziej niż inni obywatele państw europejskich. Badanie, przeprowadzone w zeszłym roku przez Uniwersytet w Turku i Instytut Zasobów Naturalnych, wykazało, że 50 procent respondentów deklaruje chęć zakupu pożywienie na bazie owadów, jeśli takie będzie dostępne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Uprawa owadów to jak uprawa

Uprawa owadów to jak uprawa pomidorów podlać, wypielić, zebrać z krzaka...zbierane "owoce morza" też się zjada a nasiona wysiewa, niech rosną dla kolejnych pokoleń. Uprawiać przecież można wszystko włącznie z ludźmi.

Skomentuj