W Finlandii skonstruowano kichającego robota do testowania masek

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Finlandii wydano około 300 tysięcy euro na stworzenie ludzkiej głowy robota do badania rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną. W szczególności planowane jest wyjaśnienie skuteczności stosowania różnych typów masek i filtrów oczyszczających powietrze. 

Fińscy naukowcy opracowali specjalnego robota do badania rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną. Skład i wielkość kropelek i aerozoli „wydychanych” przez głowę robota można dokładnie określić i ponownie odtworzyć. Takiej precyzji nie można osiągnąć w badaniach na ludziach. Robot został zmontowany w ramach wspólnego projektu między Uniwersytetem w Tampere a Fińską Agencją Zdrowia i Rozwoju Społecznego (THL).

 

Robot pomoże zbadać skuteczność stosowania różnego rodzaju masek i filtrów oczyszczających powietrze. Podczas kaszlu, kichania i oddychania ludzka głowa robota tworzy krople i aerozole o określonej wielkości i składzie. Maszyna znajduje się w specjalnej sali testowej w Państwowym Centrum Badawczym VTT. Podczas eksperymentów ściśle monitorowane są czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura i wilgotność.

Pomiary wykonane podczas eksperymentów z robotem posłużą do udoskonalenia komputerowych programów symulacyjnych. Centrum badawcze VTT, Uniwersytet w Tampere i Fińska Agencja Zdrowia i Rozwoju Społecznego (THL) badają mechanizmy zanieczyszczenia kropelkami i aerozolami oraz sposoby zmniejszania ryzyka zanieczyszczenia. Krople z kaszlu i kichania szybko wysychają, ale mikroskopijne cząsteczki mogą pozostawać w powietrzu przez kilka godzin. Również podczas oddychania, mowy i na przykład śpiewu powstają aerozole o małej objętości. 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

1.200.000 zł (w zaokrągleniu)

1.200.000 zł (w zaokrągleniu) na durnotę a wystarczy wziąć do ręki spryskiwacz i pryskać wodą na maskę by się przekonać czy nie przepuszcza ! Tyle , że do tego trzeba rozumnych ludzi a nie kretynów , których interesuje tylko jakby tu wyciągnąć forsę od podatnika !

Portret użytkownika euklides

W Finlandii wydano około 300

W Finlandii wydano około 300 tysięcy euro na stworzenie ludzkiej głowy robota do badania rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną

W normalnym świecie to powinno brzmieć tak:

Fińska patologia okradła prawych ludzi na kwotę 300 tysięcy euro aby je rozdysponować między siebie pod pretekstem zbudowania bezużytecznej głowy robota. Wykorzytano histerię i ignorancję społeczeństwa w zakresie wiedzy na temat wirusów.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj