W Egipcie znaleziono ponad 100 starożytnych sarkofagów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ministerstwo Turystyki i Archeologii Egiptu ogłosiło niezwykłe znalezisko archeologów z tego kraju. W nekropolii Sakkara odkryto ponad 100 sarkofagów i 40 statuetek, niektóre z nich były złocone.

Poprzednia partia artefaktów została zademonstrowana przez ministerstwo 3 października, kiedy to ogłoszono odkrycie 59 nieznanych dotychczas sarkofagów. Ta partia starożytnych zabytków zawiera ponad 100 zamkniętych sarkofagów pochodzących z późnego okresu starożytnego Egiptu (662-332 p.n.e.) i epoki ptolemejskiej (332-30 p.n.e.). Region w Sakkarze pod Kairem jest prawdziwym skarbcem starożytności. Eksperci sądzą, że w tej chwili znaleziono tylko jeden procent ogólnej liczby artefaktów obecnych w tej strefie.

 

Sarkofagi i figurki znalezione w nekropolii Sakkara trafią do czterech muzeów w Egipcie, w tym do budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego. Drewniane sarkofagi znaleziono w trzech studniach grobowych o średniej głębokości 12 metrów, a wykopaliska prowadziła wyłącznie misja egipska. Fakt, że sarkofagi są wykonane z lokalnego drewna, dowodzi istnienia warsztatu sarkofagów, którego lokalizacja nie została jeszcze ustalona. Ale misja nadal prowadzi prace wykopaliskowe i archeolodzy sądzą, że wreszcie tam dotrą w 2021 roku.

Na konferencji prasowej eksperci pokazali za pomocą promieni rentgenowskich zawartość jednego z sarkofagów. Zawierał mumię mężczyzny o wysokości około 165 centymetrów. Pochówki, które nadal znajdują się w nekropolii w Sakkarze, pochodzą głównie z okresu Starego Państwa (ok. XXIII - XXI wieku p.n.e.), ale mumie zwierzęce datowane są kilkaset lat później, w okresie XXVI dynastii (VII - VI wiek p.n.e).

 

Budowa Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM) rozpoczęła się 15 lat temu i miało ono zostać otwarte latem 2020 roku. Jednak data ta została przełożona na przyszły rok z powodu pandemii. Już teraz muzeum w Gizie nazywane jest największą na świecie kolekcją poświęconą historii jednej cywilizacji. Na 90 tysiącach metrów kwadratowych znajduje się tam kilkadziesiąt tysięcy eksponatów opowiadających o starożytnym Egipcie, w tym osobna sala poświęcona skarbom grobowca faraona Tutanchamona, muzeum dla dzieci, warsztaty restauratorskie i laboratoria, centrum konferencyjne, kawiarnie, restauracje, a nawet parki.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Bardzo chcę wierzyć, że to

Bardzo chcę wierzyć, że to oranie grabkami w grobach szczątków w jakimkolwiek zrozumieniu tamtego świata pomoże.Ciekawe co dzisiaj byśmy orzekli, gdybyśmy tak nasze nam współczesne cmentarzysko przeorali ?   

Skomentuj